733634761 (pn-czw; 9-16)

 sklep kawa zamówieniekontakt

kawa świeżo palona GRATIS od 99 zł  dostawa gratis wypalamy w dniu wysyłki

W której kawie jest więcej kofeiny i od czego to zależy? 0
W której kawie jest więcej kofeiny - kawa jasno palona vs. ciemno palona

Sposób palenia kawy ma oczywisty wpływ na ilość kofeiny zawartej w napoju. Jednak to w której kawie jest więcej kofeiny, a w której mniej już zależy od wybranej metody odmierzania ilości kawy do napoju.

Jeżeli odmierzasz ilość mielonej kawy łyżeczkami ->więcej kofeiny będzie w kawie palonej na jasno. Ziarna palone na jasno są gęstsze i charakteryzują się większa masą.

Jeżeli odmierzasz ilość mielonej kawy ważąc każdą porcję -> więcej kofeiny będzie w kawie palonej na ciemno. Ziarna kawy palonej na ciemno są lżejsze i tym samym wsypujesz więcej kawy dla uzyskania tej samej wagi porcji co przy kawie palonej na jasno.

Co ma jeszcze wpływ na ilość kofeiny w kawie?

Rodzaj ziaren kawy

W naturze rośnie wiele rodzajów ziaren kawy jednak w komercyjnych uprawach dominuje kawa arabica i robusta. Robusta zawiera blisko 2 razy więcej kofeiny niż arabica ale arabica znacząco lepiej smakuje.

Metoda parzenia kawy

Zawartość kofeiny może znacząco się różnić w zależności od metody parzenia kawy. 1 kubek kawy (około 220 ml) zawiera w sobie  od 70-140 mg kofeiny. Espresso (gdzie gorąca woda pod ciśnieniem jest przetłaczana przez mieloną kawę) ma więcej kofeiny na objętość niż zwykła duża kawa. Espresso to zwykle 25-30 ml z zawartością około 63 mg kofeiny.  Analogiczną zawartość kofeiny mają wszystkie pozostałe kawy na bazie espresso jak latte, cappuccino, macchiato.

Kawa rozpuszczalna zwykle zawiera mniej kofeiny niż kawa naturalna, standardowy kubek kawy rozpuszczalnej (ok. 220 ml) zawiera od 30-90 mg kofeiny.

Kawa bezkofeinowa, a właściwie kawa z mniejszą ilością kofeiny może zawierać w sobie nawet 7 mg kofeiny na kubek.

Czy kofeiny należy się obawiać?

Kawa jest źródłem przeciwutleniaczy, wiele ostatnich badań naukowych wskazuje, na korzystny wpływ kawy na zdrowie. Należy jednak pamiętać, że zbyt dużo kofeiny może czasami skutkować problemami ze snem, kołataniem serca czy niepokojem. Jednak takie objawy raczej nie pojawiają się przy spożyciu 4-6 kubków kawy dziennie (około 400-600 mg kofeiny).

Pamiętaj, jeżeli chcesz uniknąć za dużej ilości kofeiny kupuj kawę arabika w ciemnym paleniu.

Kawa z największą ilością kofeiny

[product id="361, 445, 449" ]

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl