+48 733 634 761(pn-pt; 9-16)  sklep kawa zamówienie kawa@swiezowypalana.pl kawa świeżo palona GRATIS OD 99 ZŁ  dostawa gratis w 24h od wypalenia

Rzecz o kawie w Etiopii. Część I 0
Rzecz o kawie w Etiopii. Część I

W naszym blogu palarni kawy Koffeehause Sochaccy, nie mogło dłużej brakować opowieści o najważniejszym kawowym kraju świata. Kraju skąd wywodzi się kawa Etiopii. Etiopia to ojczyzna wszystkich szczepów arabiki. Etiopia to kraj o wręcz niezliczonej ilości szczepów arabik, tutaj każdy rolnik może mieć swój własny szczep kawy, a jego plantacja, będzie graniczyła z lasem, w którym inne krzaki arabiki rosną sobie zupełnie dziko. Kawa Etiopii to kawa różnorodna, kawa wysokogórska. Etiopia to kraj pięknej i ambitnej kawy. Kawa jest darem Etiopii dla całego świata, to tutaj pierwszy raz zebrano wisienkę kawy, obrano ja z miąższu, wypalono na ognisku i zrobiono z niej napój.

Etiopia to duży afrykański kraj, leżący  we wschodnim rogu Afryki, w przybliżeniu ma obszar Francji, Niemiec i Anglii razem wziętych. Populacja mieszkańców to blisko 85 milionów ludzi. Etiopia składa się ze zróżnicowanych regionów i mikroregionów. Od suchych piaszczystych pustyń na skrajnym wschodzie do bujnej tropikalnej dżungli na dalekim zachodzie. Większa część Etiopii to góry. Etiopia jest domem dla blisko 80 języków i równie wielu kultur. Jest jedynym krajem w Afryce, który nigdy nie został skolonizowany przez Europejczyków. Dominującym językiem jest amharski. Bogata i dumna historia Etiopii, sprawia że Etiopczycy do wyjątkowy naród w skali Afryki.


W Etiopii funkcjonuje równolegle bardzo wiele plemion, z których wyraźnie Fasiledas Pałac Gonder w Etiopiinajwiększe są plamiona grupy Amhara, której ojczyzną jest północ i Oromowie, którzy mieszkają na południu. Inne duże grupy plemion to Tigray, Sidama i Somalii. Etiopia mimo swojej różnorodności jest spokojnym krajem, a może właśnie dzięki swojej różnorodności.

Amharski to  język urzędowy, używany w dużych miastach i przez wykształconą część społeczeństwa. Na terenach wiejskich mówi się językami plemiennymi. Z języków obcych popularne są języki angielski, włoski i arabski. Etiopczycy to głównie chrześcijanie. Etiopscy chrześcijanie swój kościół zakładali już w 4 wieku p.n.e.

Etiopia jest krajem o najstarszej na świecie kulturze picia kawy. W Etiopii kawę pije się od ponad 500 lat, a być może znacznie dłużej. Od nowoczesnych palarni kawy i kawiarni w centrum Addis Abeby, do najprostszych kamiennych pieców do palenia kawy w małej wiejskiej osadzie, Etiopczycy wszystkich klas społecznych i plemion piją niespotykane nigdzie indziej ilości kawy. W rezultacie, znacząca część krajowej produkcji kawy w Etiopii trafia na rynek lokalny.

W Etiopii, używa się głównie języka amharskiego, jest to taka lingua franca Etiopii. Nie ma jednej uzgodnionej wersji transliteracji tego języka na język np. angielski, czy jakikolwiek inny język obcy. W języku amherskim używa się również innego alfabetu niż rzymski. Kawa świeżo palona to ቡና ቢላቸውም ትኩስ w języku amherskim. Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest pewna różnorodność w nazywaniu miejsc. Przykładem może być miasteczko w południowej części Etiopii czyli Yirgacheffe, znane nam ze znamienitych kaw. Nazwa wspomnianego miasta czy regionu może być dość różnorodna oprócz używanego przez nas Yirgacheffe  stosuje się również np. Yirgachefe, Yergacheffe, Yerga Chefe i kilka innych wersji. Każda z przytoczonych nazw jest poprawna – jakkolwiek wprowadza sporo zamieszania. Różnice wynikają z różnorodnych prób zapisu słyszanych słów z języka amharskiego na język w tym wypadku angielski. Niestety dotyczy to również innych kawowych miejsc na mapie Etiopii i tak;

  • Harrar, Harar;
  • Djimma, Jimma, Jima
  • Sidama, Sidamo
  • Awassa, Hawassa
  • Nekempti, Nekempt, Lekempti, Lekempt

 

Zapraszam do lektury drugiej części wpisu w którym opowiem w jaki sposób jest przetwarzana kawa w Etiopii i jakie ma to konsekwencje dla jej  smaku.

 [product id="5, 303, 377, 411, 446, 447" ]

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl