+48 733 634 761(pn-pt; 9-16)  sklep kawa zamówienie kawa@swiezowypalana.pl kawa świeżo palona GRATIS od 99 zł  dostawa gratis wypalamy w dniu wysyłki

Kawa z Kolumbii Excelso czy Supremo, czym się różnią? 0
Kawa z Kolumbii Excelso czy Supremo, czym się różnią?

Przy kontakcie z kolumbijską kawą, spotykamy się z oznaczeniami; kawa Kolumbia Supremo czy kawa Kolumbia Excelso. Co oznacza różnica? Czy różne nazwy kolumbijskiej kawy, oznaczają istotne różnice w smaku naszej kawy, czy odzwierciedlają jej jakość?

W Kolumbii dla opisania wizualnej klasyfikacji swojej kawy używają słów zamiast pojedynczych liter ( jak na przykład w Kenii AA), czy liczb ( np. Grade 2 – przykład kawa z Etiopii).

Większość kawy na świecie jest dostarczana ostatecznym konsumentom jako kawa ziarnista, stąd wygląd i wielkość ziarna ma wpływ na cenę kawy i tym samym palarnie kawy są gotowe więcej zapłacić za ładne duże ziarno W przypadku kawy większe ziarno jest postrzegane jako bardziej atrakcyjne, niż ziarno kawy mniejszej. Czy ma to wpływ na smak to już bardziej indywidualna ocena osoby próbującej.

Supremo

Kawa ziarnista z oznaczeniem Supremo to ziarna nieco większe niż ziarna kawy ziarnista Excelso. Kawa Kolumbia Supremo przechodzi przez perforacje w sitach o wymiarze 18 ( średnica 18/64). Ziarna są zbyt duże by przejść przez sita 16. Ziarna Supremo i Excelso mogą pochodzić z tej samej plantacji kawy a nawet z tego samego krzaka, ale są posortowane według swojej wielkości.

Termin Supremo, jest też skorelowany z postrzeganą jakością kawy, która jest bardzo często widziana w relacji; większe ziarno kawy wyższa jakość i smak.

Excelso

Kawa ziarnista Kolumbia Excelso przechodzą przez perforacje 16 ( średnica 16/64 ) są zbyt duże, żeby przejść przez perforacje sita 14 ( średnica 14/64).

Tyle jeśli chodzi o fizyczne różnice pomiędzy kawami ziarnistym Kolumbia Supremo a Excelso. Czy opisane różnice mają wpływ na smak?, niekoniecznie - kawa obu kategorii pochodzi z tego samego krzaka, dojrzewała w tych samych  warunkach więc jej profil smakowy

 

[product id="3, 217, 389, 471, 472, 476" ]

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl