
Espresso to napój globalny, jedna z najpopularniejszych metod spożywania kawy. Ponieważ można przyjąć z pewnym uproszczeniem, że cały świat pije espresso, dlatego łatwo się domyśleć z jak różnorodnych kaw ziarnistych bywa przygotowywany ten napój.
Atrakcyjność kawy polega na różnorodności. Prawdziwe marki kawy to plantacje, regiony, w których rośnie kawa. Miłośnicy kawy lokują swoje kawowe uczucia w określonych regionach, szczepach krzaków czy poziomie palenia. Komercyjne marki kawy są doskonałym sposobem na początek przygody z kawą, czy jednak uda nam się poznać prawdziwe bogactwo kawy właśnie w ten sposób?
Espresso można przygotować z kawy ziarnistej palonej w zasadzie na dowolny sposób. Utarło się, żeby do espresso używać kaw ziarnistych palonych na ciemno. Kawy palone na ciemno to często w doskonały sposób na ukrycie mankamentów kawy ziarnistej; złego przechowywania, ziaren niskiej jakości; kawy palone na ciemno to kawy pozbawione w dużej mierze smaku miejsca pochodzenia. Nie twierdzę że tak jest zawsze, jednak kawa palona na ciemno, popularnej marki, bez daty palenia i w niskiej cenie wzbudza we mnie najwyższą ostrożność.
Espresso to jeden ze sposobów przygotowania kawy. Espresso powstaje, kiedy gorąca woda (25 do 35 ml), pod ciśnieniem (8,5-9,5 bara), jest przetłaczana przez drobno mieloną i zbitą kawę. Espresso zajmuje wysokie miejsce w rankingu zawartości kofeiny, w przeliczeniu na objętość. Zawiera 10 razy więcej kofeiny (212 mg), niż kawa przygotowana metodami przelewowymi o pojemności 25-35 ml. Espresso to także wapń (2 mg) i magnez (80 mg). Pierwsze miejsce w rankingu kawy do espresso zawierającej najwięcej kofeiny to espresso z robusty, która zawiera 2 razy więcej kofeiny niż arabica. Espresso ze 100% robusty to tylko do tiramisu.
Espresso przygotowane ze świeżo palonej kawy wypalanej na ciemno to przede wszystkim ekspozycja nut czekolady, tytoniu czy palonego cukru, ale nie warto się ograniczać. Jest wiele doskonałych jednorodnych kaw, które w paleniu średnim bądź jasnym, sprawią, że espresso zaoferuje nuty świeżych cytrusów czy dojrzałych pomarańczy. Przy paleniu kawy poszukuje się zawsze równowagi pomiędzy słodyczą a kwasowością. Każda świeżo palona kawa ma ten środek w innym miejscu, każde palenie kawy inaczej rozkłada akcenty. Kawa świeżo palona (do 14 dni od daty palenia) to zawsze gwarancja intensywnego aromatu i smaku.
Przy wyborze kawy do espresso warto wziąć pod uwagę poniższe wskazówki:
- Kawy single origin, które w opisach smaków mają wyszczególnione takie nuty jak czekolada, karmel, orzechy czy suszone owoce, same w sobie będą smaczne, ale też będą się sprawdzać jako latte.
- W ekspresie możesz stosować kawę z każdego zakątka świata jak też kawę paloną w każdy sposób (palenie jasne, palenie średnie, palenie ciemne). Eksperymentuj, może w ten sposób znajdziesz kawę swojego życia?
- Kawy przetwarzane metodą „naturals” są lepsze do espresso niż kawy przetwarzane metodą „washed” ( lub „fully washed”). Metoda „naturals” pozwala lepiej przenieść z wiśni kawowca naturalną słodkość do ziarna kawy.
- Mieszanki kawy przeznaczone do espresso lub kawy palone pod espresso to zwykle kompozycje profili smakowych dobrze pasujące do kawy z mlekiem.
[product id="10, 462" ]