+48 733 634 761(pn-pt; 9-16)  sklep kawa zamówienie kawa@swiezowypalana.pl kawa świeżo palona GRATIS OD 99 ZŁ  dostawa gratis w 24h od wypalenia

Sklep Kawa Etiopia - Archiwum

Kontynent: Afryka

Kraj: Etiopia

Region: Yirgacheffe

Plantacja: spółdzielnia Aramo

Położenie plantacji: 1 750 m do 2 200 m n.p.m.

Odmiana botaniczna: Heirloom

Obróbka ziarna: naturalna

Nuty smakowe: słodki likier, limonka, melon, palone kakao, kwiatowa kwaskowość

Kwasowość: średnia

sklep kawa z Etiopii Yirgacheffee

Kawa Etiopia Yirgacheffe Aramo Arabica

Wioska Aramo jest zlokalizowana w górach Yirgcaheffe, leżących na południu Etiopii  i stąd pochodzi drugi człon  w nazwie kawy. Yirgacheffe to górski region Etiopii, który jest dość szeroko znany z kawy o wyraźnie kwiatowo-owocowych nutach, upraw tradycyjnej arabiki, obrabianej metodą „naturals”.

Ziarno, które mamy niewątpliwą  przyjemność Państwu zaoferować pochodzi z punktu przetwarzania kawy zlokalizowanego koło etiopskiej wioski Aramo, w dystrykcie Gedeo. Punkt przetwarzania kawy to inaczej młyn, choć w naszym języku; młyn to budynek w którym jest mielone ziarno. W Etiopii to także są budynki, choć służą nie do mielenia ziarna kawy, ale obierania go z wierzchniej części, po to żeby uzyskać zawarte w wisience kawy ziarno. Młyn Aramo jest własnością dużej spółdzielni rolniczej zrzeszającej blisko 800 drobnych farmerów, którzy w codziennej pracy korzystają z infrastruktury młyna. Spółdzielnia została założona w 2002 roku na bazie 22 pomniejszych organizacji rolniczych.  

Obróbka wisienek kawy metodą „naturals” w tym regionie Etiopii rozpoczyna się właściwie zaraz po zebraniu wisienek kawy z krzaka.  Rolnik po zbiorach transportuje swój plon, właśnie do młyna Aramo, gdzie następnie całość jest wysypywana na specjalnych, długich stołach, a właściwie leżakach. Leżaki umożliwiają dostęp powietrza do wisienek kawy również od dołu.  Kawa leży na stołach od 18 do 20 dni w zależności od pogody. Mimo że jest to Afryka i strefa równikowa to trzeba pamiętać, że jest to rejon wysokogórski. Plantacje spółdzielni zlokalizowane są na wysokościach 1 750 do 2 200 m n.p.m. to prawie tak jakby ktoś miał uprawy na wysokości polskich Rysów (2 503 m n.p.m.). W Afryce także na tej wysokości pogoda może być zmienna. Kawa w ciągu dnia jest odwracana co 3 godziny. Dobrze przeprowadzony proces suszenia kawy jest kluczowy  dla zbalansowanego smaku i jego trwałości. Następnie kawa jest transportowana poprzez miasto Yirgacheffe do stolicy Etiopii Addis Abeby, skąd wyrusza w świat..

Nuty smakowe: W kawie można wyczuć słodkość  likieru, dzikości owoców - ostra. Bogaty skomplikowany smak; limonka, truskawka,  melon, palone kakao. Głęboka stonowana kwiatowa kwasowość. Jest to jedna z najlepszych kaw z Etiopii, jakie dotychczas piliśmy,  podręcznikowy przykład kawy klasycznej metody przetwarzania „naturals” z Etiopii; niesamowity balans lekkości smaku i słodyczy. Polecamy kawę wypaloną na średnio. Kawy wypalona na jasno to trochę więcej nut cytrusowych podkreślanych przez kwasowość. Kawa wypalona na ciemno to dominujący posmak ciemnego kakao  i nuty orzechów.

 

Świeżo palona kawa z Etiopii na SwiezoWypalana.pl

 

 

 

POWRÓT DO SKLEP KAWA ARCHIWUM


 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl