733634761 (pn-czw; 9-16)

 sklep kawa zamówieniekontakt

kawa świeżo palona GRATIS od 99 zł  dostawa gratis wypalamy w dniu wysyłki

PROMOCJA Brazylia Arabica 100% - 24,99 złotych Przy zakupach od 120 zł.

Sklep kawa Kamerun - Archiwum

Kontynent: Afryka

Kraj: Kamerun

Region: Mt.Oku

Plantacja: Santa Area Cooperative Union

Położenie plantacji: ok. 1 700 m n.p.m.

Odmiana botaniczna: Java Blue Mountain

Obróbka ziarna: naturalna- mechaniczna

Nuty smakowe: czekolada, czereśnie, porzeczka

Kwasowość: wytłumiona

Kofeina: mało

Kawa Cameroon Santa, Java Blue Mountain Arabica

Kamerun, jest ojczyzną blisko 200 różnych grup językowych, bywa określany jako Afryka w miniaturze. Utworzony został ze zjednoczenia kolonii brytyjskich i francuskich, ma powierzchnię o 1/3 większa niż Polska. Kawę do Kamerunu sprowadzili Niemcy w 1905 roku. Uprawa kawy Arabica stanowiła niewielki procent upraw kawy w Kamerunie, który w tym czasie słynął z taniej i niskiej jakości Robusty. W 1929 roku założona została eksperymentalna stacji przetwarzania kawy Dschang, gdzie przetwarzano nowe sadzonki kawy sprowadzone z Jamajki. To był początek dużych upraw kawy Arabica w tym afrykańskim kraju.

Bogata w minerały wulkaniczna gleba, wysoko położone plantacje, odpowiednia ilość deszczu i słońca, czy można chcieć cos więcej dla uprawy kawy? Kawa Arabica w Kamerunie uprawiana jest w Górach Zachodnich, a obszary upraw podzielone są pomiędzy określonymi spółdzielniami produkcyjnymi. Spółdzielnie rolnicze mają długą tradycję w Kamerunie i są organizacjami wyjątkowo trwałymi i elastycznym. Zrzeszają  lokalnych rolników zapewniając wspólne  wsparcie przy produkcji. Produkcja rolna w tym obszarze Afryki jest wyjątkowo rozdrobniona. Gospodarstwa to zwykle malutkie poletka na których uprawia się właśnie kawę i kakao. Arabica w Kamerunie jest zwykle uprawiana w gospodarstwach wielorodzinnych, gdzie plantacje przechodzą na następne pokolenia w tej samej rodzinie.

Kawa w regionie Sante w Kamerunie  tak jak w innych regionach kraju, uprawiana jest na niewielkich plantacjach liczących sobie od 2 do 10 hektarów. Gospodarstwa położone są na wysokości około 1 700 m n.p.m., kawa zbierana jest ręcznie i poddawana obróbce naturalno- mechanicznej. Zbiory z takich plantacji to zwykle kilka worków. Kawa po dwukrotnym sortowaniu, trafia do lokalnych mikro stacji przetwarzania gdzie z wisienek kawy są usuwane wierzchnie części wraz z miąższem. Jedna mikro stacja obsługuje zwykle rolników z 2-3 wiosek. Kawa  po przesuszeniu trafia do dalszego przetworzenia już do dużych scentralizowanych stacji przetwórstwa, gdzie mechanicznie oddzielane są pozostałości miąższu wiśni kawy od zielonego ziarna.  Po tym zabiegu kawa podlega kolejnemu  sortowaniu i suszenie. Proces dosuszania ma zapewnić około 12% wilgotność zielonego ziarna. Zanim jednak zostanie zapakowana do worków na eksport, ziarna są jeszcze dzielone według swojego rozmiaru oraz ilości uszkodzeń. Na eksport do Europy  trafia tylko najlepsza klasa ziarna. Po uzyskaniu statusu ziarna komercyjnego kawa jest eksportowana. Odmiana biologiczna kawy z regionu Sante w Kamerunie to Java Blue Mountain. Z pewnością w tym momencie skojarzyliście Państwo to z najlepszą kawa świata pochodzącą z Jamajki o nazwie Jamajka Blue Mountain. Skojarzenie jest jak najbardziej trafione, bo to właśnie stamtąd pochodzą szczepy kawy Arabica uprawianej w Kamerunie.

Kawa Arabica z Kamerunu znana jest z pełnego okrągłego body i wyjątkowego aromatu. W kawie Sante spotkamy się z nutami czekolady, czereśni i czerwonej porzeczki Kawę szczególnie polecamy wypaloną na jasno, wtedy najlepiej poczuć można lekką owocowa kwasowość. Kawa z Kamerunu szczególnie jest polecana do alternatywnych metod parzenia. Do parzenia w ekspresach ciśnieniowych sugerujemy palenie średnie bądź ciemne. Kawa jest słodka, przy ciemniejszych paleniach zaczynają dominować nuty ciemnej czekolady, spada kwaskowatość.


Świeżo palona kawa z Kamerunu na SwiezoWypalana.pl

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl