Sklep z kawą Rzemieślniczej Palarni Kawy Sochaccy
Sklep z kawą Rzemieślniczej Palarni Kawy Sochaccy
3 produktów
Kawa Zambia
W czasach kolonialnych Zambia nosiła nazwę Rodezja na cześć wielkiego właściciela ziemskiego, brytyjskiego kolonizatora Cecila Rhodesa. Państwo znajduje się w południowej części Afryki bez dostępu do morza. Obecna nazwa kraju pochodzi od nazwy największej rzeki kraju Zambezi. Kawę po raz pierwszy na tereny Zambii przynieśli katoliccy misjonarze w latach 50 XX wieku, starając się w ten sposób zdywersyfikować dochody z eksportu tego afrykańskiego kraju; który dotychczas opierał prawie w całości swoją gospodarkę na wydobyciu miedzi. Stworzono jak na warunki afrykańskie ogromne plantacje; gdzie wszystko było uporządkowane i nastawione na maksymalizację wydajności upraw. Pierwsze sadzonki kawy pochodziły z Tanzanii i Kenii, były to odmiany kawy arabica Bourbon. Sadzono kawę na pełnym słońcu w zasadzie na całym terenie kraju. Akcja nie przyniosła oczekiwanych rezultatów i pomimo dostępu do najlepszych praktyk brytyjskich w uprawie kawy, kraj nie zaistniał na światowej mapie kawy. Dopiero w późnych latach 70 kiedy przy pomocy środków z Banku Światowego udało się założyć blisko 600 plantacji kawy dla drobnych rolników, idea uprawy kawy w Zambii zyskała nowa energię a w 1985 roku Republika po raz pierwszy wyeksportowała kawę na rynki europejskie. Można powiedzieć, że kawa w Zambii ma zaledwie 35 lat.
Gdzie uprawia się kawę w Zambii?
Kawa w Zambii jest głównie uprawiana w górach Muchinga, Prowincji Północnej oraz w okolicach stołecznego miasta Lusaka.
Prowincja Północna to obszar najbliższy równikowi stąd oferuje najlepsze warunki klimatyczne do uprawy. W Prowincji Północnej kawę uprawia się w trzech głównych obszarach Kasama, Isoka i Nakonde. Prowincja Północna Zambii graniczy na wschodzie z Tanzanią a na północy z Kongiem. Jej obszar kończy się jeziorem Tanganika, które jest najdłuższym słodkowodnym jeziorem świata (670 km długości) i najgłębszym jeziorem afrykańskim.
Zbiory kawy w Zambii trwają od maja do sierpnia. Przy obróbce zebranej kawy dominuje metoda mokra (washed) w punktach przetwarzania zlokalizowanych na plantacjach. W Zambii przetwarza się również kawę metodą suchą (pulped naturall), choć jest ona mniej popularna. Po przetworzeniu kawy i zapakowaniu w worki zielona kawa z Północnej Prowincji przewożona jest do tanzańskiego portu Dar es Salaam, kawa z południa Zambii jest transportowana przez RPA lub Namibię. Kawa w Zambii uprawiana jest na wysokościach od 1300 do 2 300 metrów n.p.m. (Mafinga Hills).
Jak smakuje kawa z Zambii?
Mimo, że jest krajem odciętym od morza, dzięki sprzyjającemu klimatowi i charakterystycznym uwarunkowaniom ma potencjał, żeby konkurować z najlepszymi kawami Afryki Wschodniej; Kenii czy Tanzanii. Kawa z Zambii w smaku są zdominowane przez nuty owoców cytrusowych z akcentami jagód i melona.
Jaką kawę uprawia się w Zambii?
Głównie jest to kawa Arabica takich odmian jak Catimor 129, Castillo, Java, Bourbon.