Zamów kawę do 13:00

Wypalimy i wyślemy w dniu zamówienia (dt. dni roboczych)

Błyskawiczna Dostawa Gratis

Dla Zamówień od 99 zł Kurier/Paczkomat (PL)

Palarnia kawy od 2014 roku

Internetowy sklep z kawą wypalaną na zamówienie

3 Poziomy palenia kawy

Wypalamy zamówioną kawę tak jak lubisz

Nawigacja na blogu

Najnowsze posty

Jak Poziom Mielenia Kawy Wpływa na Jej Smak?
Jak Poziom Mielenia Kawy Wpływa na Jej Smak?
57 wyświetlenia 2 komentarze 2 Lubię

Jak Poziom Mielenia Kawy Wpływa na Jej Smak? Czy wiesz, że poziom mielenia kawy ma ogromny wpływ na jej smak? Dowiedz...

Czytaj więcej
Czym jest kawa rzemieślnicza? – Podstawowe informacje, które warto znać
Czym jest kawa rzemieślnicza? – Podstawowe informacje, które warto znać
228 wyświetlenia 2 Lubię

Odkryj sekrety kawy rzemieślniczej dzięki naszemu przewodnikowi "Czym jest kawa rzemieślnicza? – Podstawowe...

Czytaj więcej
Metody obróbki kawy - Maceracja Karbonowa (Carbonic Maceration)
Metody obróbki kawy - Maceracja Karbonowa (Carbonic Maceration)
541 wyświetlenia 8 Lubię

Odkryj tajemnice metody Carbonic Maceration w przetwarzaniu kawy, jej korzenie w winiarstwie i jak wprowadza ona...

Czytaj więcej
Metody obróbki kawy - Fermentacja Beztlenowa (Anaerobic Fermentation)
Metody obróbki kawy - Fermentacja Beztlenowa (Anaerobic Fermentation)
413 wyświetlenia 7 Lubię

Zanurz się w fascynujący świat fermentacji beztlenowej i odkryj, jak ta innowacyjna metoda przetwarzania kawy wpływa...

Czytaj więcej
Metody obróbki kawy - Pulped Natural
Metody obróbki kawy - Pulped Natural
375 wyświetlenia 9 Lubię

Odkryj fascynujący świat przetwarzania kawy metodą Pulped Natural. Dowiedz się, jak ta unikalna metoda rodem z...

Czytaj więcej

Ostatnie komentarze

Tajemnica błyszczących ziaren kawy: Czy to naprawdę dobra kawa?

 

Błyszczące Ziarenka Kawy - Czym Są?

Wiele osób zastanawia się; błyszczące ziarenka kawy to dobry czy zły znak? Ziarno kawy zawiera naturalne tłuszcze, podobnie jak inne rośliny; kukurydza, orzechy czy soja. Ilość substancji związanych z tłuszczem zawartych w zielonej (surowej) kawie wynosi od 15%-18%. Struktura chemiczna oleju kawowego jest zbliżona do oleju z bawełny. Połyskliwe ziarna kawy bywają określane jako ziarna pokryte szkiełkiem-mokre. Błyszczące ziarna nie są złe!

Proces Powstawania Błyszczących Ziaren

Jak wiemy kawa jest owocem a to co nazywamy ziarnami to w istocie są nasiona wisienek kawy. W nasionach występują naturalne oleje. W trakcie termicznej obróbki (wypalania) nasion kawy w kolejnych etapach tego procesu następuje stopniowe wydostawanie się olejków na zewnątrz ziarna. Podczas wypalania kawy zniszczeniu ulega wewnętrzna struktura ziarna, stając się bardziej porowatą, co przyspiesza wydostawanie się olejków na zewnątrz.

Proces Palenia Kawy i Jego Wpływ na Wygląd Ziaren

Jak ziarna kawy ze zwykłych matowych stają się czarne i lśniące? Gdy do pieca trafia zielona kawa, wrzucona w temperaturze około 190 stopni Celsjusza, wilgoć zawarta w zielonej kawie (zwykle 12%-14%) zaczyna się gotować i parować, naturalne cukry zwarte w kawie zaczynają się zmieniać. Kiedy temperatura dochodzi do około 230 stopni Celsjusza, naturalne olejki z ziarna wydostają się na zewnątrz a ziarno zyskuje połyskliwość.


Przeczytaj również

Jak poziom wypalanie kawy wpływa na jej smak i aromat

Poziom wypalenia kawy a smak i kofeina w filiżance. Odkryj swoją ulubioną kawę.

Czytaj więcej...

Ciemne Palenie - Koszty i Wpływ na Smak Kawy

Bardzo ciemne palenie w wyniku którego ziarna zyskują połyskliwość nie jest popularne wśród dostawców kaw komercyjnych, dzieje się tak z podstawowego powodu jakim jest cena. Ciemne palenie to największa strata masy surowej kawy, wypalenie które trwa najdłużej a wydłużony czas pracy pieca to większa ilość energii, większy koszt. Konsekwencją dłuższego palenia jest też dłuższe chłodzenie kawy, czyli kolejny czynnik zwiększający koszt. Ciemne palenie to drogie palenie, ale tylko wtedy kiedy mówimy o ziarnie wysokiej jakości. Czasami jednak ciemne palenie jest optymalne dla palarni kawy, kiedy? Ciemne palenie bywa czaęsto wybierane jako profil przy ziarnach kiepskiej jakości, starych - wóczas takie palenie unifikuje smak kawy i pozwala ją mimo wszystko sprzedać a nie wyrzucić do kosza. Dlatego zwykle tanie kawy sa palone na ciemno. Mając wybór stopnia palenia macie Państwo najlepszą gwarancję jakości kawy.

Różnice w Smaku Kawy w Zależności od Stopnia Palenia

Kawa wypalona na ciemno to także kawa posiadająca w swoim bukiecie smaku najmniej zróżnicowania. Palenie na ciemno to palenie w największym stopniu unifikujące smak kawy z różnych regionów świata, pozbawiając jej kwaskowatości, zaciera indywidualne cechy miejsca pochodzenia ziarna. Przeciwieństwem tego procesu ujednolicania jest palenie na jasno. Kawa palona ma ciemno to też kawa o najmniejszej ilości kofeiny z wszystkich 3 paleń ( palenie jasne, palenie średnie, palenie ciemne).

Olejki w Ziarnach Kawy - Nośniki Smaku

Warto pamiętać, że to właśnie olejki w ziarnach kawy są nośnikiem smaku kawy. Każde ziarno kawy posiada olejki, tylko palenie jasne powoduje, że są one głębiej w ziarnie a palenia ciemne skutkuje tym, że olejki przedostają się na zewnątrz. W kawie Arabica jest więcej olejków niż w kawie Robusta.

Ciemne Palenie - Za i Przeciw

Wśród zwolenników ciemnego palenia często można spotkać się z opinią, że olejki, które wydostają się z wnętrza ziarna zawierają esencję smaku, właśnie dlatego, że pokonały całą drogę i dzięki temu zawierają wysokie stężenie smaku. Przeciwnicy sugerują, że pokryte olejkami ziarna kawy wiele ze swojego smaku pozostawiają na ściankach torebek z kawą - a cały bukiet smaku powinien być w filiżance!

Jak Wybierać Kawę?

Jeśli cenisz w kawie nuty orzechowe, kakao - nie lubisz kwaskowatości nie martw się szklistymi ziarenkami kawy. Należy pamiętać tylko, że kawa nie powinna leżeć zbyt długo, tak żeby olejki pokrywające ziarno nie stały się gumowate, lepkie bo to może oznaczać, że to już nie jest świeżo palona kawa. Olejki pokrywające ziarenka powinny być gładkie, lekkie.


Przeczytaj również

Zawartość kofeiny w kawie, szczegółowy przewodnik.

Przewodnik po kofeinie w kawie: Starbucks vs. McDonald's, espresso vs. drip, Arabica vs. Robusta.

Czytaj więcej...

Dlaczego warto kupować kawę na SwiezoWypalana.pl?

Jeśli jesteś miłośnikiem kawy, z pewnością docenisz różnicę między kawą świeżo wypalaną a tą, która leżała na półce sklepowej przez wiele tygodni. Na SwiezoWypalana.pl, sklepie z kawą, oferujemy Ci nie tylko najwyższej jakości kawę, ale także unikalne doświadczenie zakupu.

Kawa palona na zamówienie

Na SwiezoWypalana.pl, każda kawa jest palona na zamówienie. To oznacza, że Twoja kawa jest wypalana dopiero w dniu wysyłki zamówienia, co gwarantuje jej świeżość i intensywny aromat. To jedna z wielu korzyści wynikających z zakupów w naszym sklepie z kawą.

Więcej kofeiny, więcej energii

Kawa świeżo palona zawiera więcej kofeiny niż stara, zwietrzała kawa. Dzięki temu, każda filiżanka przygotowana z naszej kawy dostarcza Ci więcej energii na cały dzień.

Darmowa dostawa

Na SwiezoWypalana.pl, oferujemy darmową dostawę nawet dla małych zamówień. To kolejny sposób, w jaki staramy się dostarczyć Ci najlepsze doświadczenia zakupowe.

Intensywny aromat i smak

Kawa z naszej palarni kawy charakteryzuje się intensywnym aromatem i smakiem. Dzięki temu, każda filiżanka kawy staje się prawdziwym doświadczeniem sensorycznym.

Możliwość zamówienia kawy mielonej

W naszym sklepie z kawą, oferujemy możliwość zamówienia kawy mielonej do przygotowania aż 7 metodami. Bez względu na to, czy preferujesz espresso, czy kawę filtrowaną, mamy dla Ciebie idealną kawę.

Trzy poziomy palenia kawy

W naszej palarni kawy, oferujemy trzy poziomy palenia kawy. Dzięki temu, możesz wybrać kawę, która najlepiej odpowiada Twoim preferencjom smakowym.

Doświadczenie i tradycja

SwiezoWypalana.pl to firma rodzinna, działająca od 2014 roku. Nasza palarnia kawy to miejsce, gdzie tradycja spotyka się z nowoczesnością, a nasza pasja do kawy przekłada się na jakość oferowanych przez nas produktów.

Kawy dostępne tylko online

Wszystkie nasze kawy są dostępne tylko online. Dzięki temu, możemy skupić się na dostarczaniu Ci najwyższej jakości produktów, bez konieczności utrzymania sieci sklepów stacjonarnych.

Tylko naturalne kawy

Jako sklep palarni kawy, w naszej ofercie znajdują się tylko kawy naturalne, bez żadnych dodatków. Wierzymy, że prawdziwy smak kawy nie potrzebuje żadnych ulepszaczy.

 
Czy ten wpis na był dla Ciebie pomocny?
Hej, jestem Piotr Depa, niepoprawny kawosz i twórca treści na blogu SwiezoWypalana.pl. Moje życie to niekończąca się podróż w głąb tajemnic i fascynacji świeżo paloną kawą z najdalszych zakątków naszego pięknego świata. Jeśli z dreszczem emocji oczekujesz na odkrycie kolejnych smaków, aromatów, jeżeli pragniesz zagłębić się w historie ukryte za każdym ziarnem kawy, które przemierza tysiące kilometrów, aby trafić do Twojego filiżanki... No cóż, to znaczy, że moje wpisy są właśnie dla Ciebie!

Jeśli moje opowieści, moje podróże z filiżanką kawy w dłoni pomagają Ci odkrywać na nowo kawowy świat, proszę, rozważ wsparcie mojej pracy poprzez postawienie mi kawy. Twoje wsparcie jest jak wiatr w żagle, który napędza mnie do dalszych eksploracji, pozwala dzielić się z Tobą moją pasją i wspólnie odkrywać fascynujący świat kawy.

Dziękuję Ci za każde postawione espresso, kawę latte czy też czarną jak bezkresna noc kawę americano. Dzięki Tobie mogę kontynuować tę niezwykłą, pełną smaków i aromatów podróż. Razem tworzymy tę kawową opowieść. Dziękuję! Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zostaw komentarz