Zamów kawę do 13:00

Wypalimy i wyślemy w dniu zamówienia (dt. dni roboczych)

Błyskawiczna Dostawa Gratis

Dla Zamówień od 99 zł Kurier/Paczkomat (PL)

Palarnia kawy od 2014 roku

Internetowy sklep z kawą wypalaną na zamówienie

3 Poziomy palenia kawy

Wypalamy zamówioną kawę tak jak lubisz

Nawigacja na blogu

Najnowsze posty

Jak Poziom Mielenia Kawy Wpływa na Jej Smak?
Jak Poziom Mielenia Kawy Wpływa na Jej Smak?
56 wyświetlenia 2 komentarze 2 Lubię

Jak Poziom Mielenia Kawy Wpływa na Jej Smak? Czy wiesz, że poziom mielenia kawy ma ogromny wpływ na jej smak? Dowiedz...

Czytaj więcej
Czym jest kawa rzemieślnicza? – Podstawowe informacje, które warto znać
Czym jest kawa rzemieślnicza? – Podstawowe informacje, które warto znać
228 wyświetlenia 2 Lubię

Odkryj sekrety kawy rzemieślniczej dzięki naszemu przewodnikowi "Czym jest kawa rzemieślnicza? – Podstawowe...

Czytaj więcej
Metody obróbki kawy - Maceracja Karbonowa (Carbonic Maceration)
Metody obróbki kawy - Maceracja Karbonowa (Carbonic Maceration)
541 wyświetlenia 8 Lubię

Odkryj tajemnice metody Carbonic Maceration w przetwarzaniu kawy, jej korzenie w winiarstwie i jak wprowadza ona...

Czytaj więcej
Metody obróbki kawy - Fermentacja Beztlenowa (Anaerobic Fermentation)
Metody obróbki kawy - Fermentacja Beztlenowa (Anaerobic Fermentation)
413 wyświetlenia 7 Lubię

Zanurz się w fascynujący świat fermentacji beztlenowej i odkryj, jak ta innowacyjna metoda przetwarzania kawy wpływa...

Czytaj więcej
Metody obróbki kawy - Pulped Natural
Metody obróbki kawy - Pulped Natural
374 wyświetlenia 9 Lubię

Odkryj fascynujący świat przetwarzania kawy metodą Pulped Natural. Dowiedz się, jak ta unikalna metoda rodem z...

Czytaj więcej

Ostatnie komentarze

Kofeina w Kawie: Odkryj, która kawa ma najwięcej kofeiny i dlaczego

 

Wprowadzenie: Czynniki wpływające na zawartość kofeiny

Kofeina, najpopularniejsza naturalna substancja pobudzająca na świecie, jest alkaloidem purynowym, który występuje w wielu roślinach, w tym w ziarnach kawy. Znajduje zastosowanie nie tylko w naszej codziennej diecie, ale również w medycynie i kosmetologii. Ale jak dokładnie wpływa na nasz organizm?

Kofeina działa jako stymulant centralnego układu nerwowego. Blokuje receptory adenozyny, które powodują senność, zwiększając tym samym naszą czujność i koncentrację. Dzięki temu, po spożyciu kawy czy herbaty, czujemy się bardziej skoncentrowani i mniej senni. Kofeina ma również zdolność przenikania przez barierę krew-mózg, co oznacza, że jej działanie jest odczuwalne niemal natychmiast po spożyciu.

Jednak to nie wszystko. Kofeina ma również wpływ na nasz metabolizm. Przyśpiesza przemianę materii i zwiększa zdolność organizmu do spalania tłuszczu. Dlatego jest często składnikiem suplementów diety i napojów dla sportowców.

Ile jest kofeiny w szklance kawy?

Zawartość kofeiny w szklance kawy zależy od wielu czynników, takich jak:

 • Rodzaj kawy: Kawa arabska ma mniej kofeiny niż kawa robusta.
 • Metoda parzenia: Kawa parzona ma mniej kofeiny niż kawa espresso.
 • Ilość kawy: Im więcej kawy, tym więcej kofeiny.
 • Wielkość filiżanki: Im większa filiżanka, tym więcej kofeiny.
 • Sposób mielenia kawy: Kawa mielona grubo ma mniej kofeiny niż kawa mielona drobno.
 • Czas parzenia: Im dłużej kawa jest parzona, tym więcej kofeiny.

Ogólnie rzecz biorąc, szklanka kawy zawiera od 80 do 150 miligramów kofeiny. Jednak zawartość kofeiny może się różnić w zależności od czynników wymienionych powyżej.

Na przykład, filiżanka espresso zawiera około 60 miligramów kofeiny, podczas gdy filiżanka kawy parzonej zawiera około 100 miligramów kofeiny. Kawa bezkofeinowa zawiera tylko około 2 do 5 miligramów kofeiny na porcję.

Należy pamiętać, że zawartość kofeiny w kawie może się różnić w zależności od marki i rodzaju kawy. Dlatego zawsze warto przeczytać etykietę, aby sprawdzić zawartość kofeiny w kawie, którą kupujesz.

Kofeina ma również pozytywny wpływ na nasz układ krążenia. Przyśpiesza czynność serca, co może być korzystne dla osób uprawiających sport. Jednak z drugiej strony, osoby z problemami z sercem powinny unikać nadmiernego spożycia kofeiny.

Warto również wspomnieć, że kofeina ma zdolność zwężania naczyń mózgowych, co może pomóc w łagodzeniu bólów migrenowych. Jest również składnikiem niektórych leków przeciwbólowych.

Mimo wielu korzyści, nadmierne spożycie kofeiny może prowadzić do niepożądanych skutków, takich jak nadmierne pobudzenie, problemy z sercem czy bezsenność. Dlatego zaleca się, aby dorośli nie przekraczali dawki 400 mg kofeiny dziennie.


Przeczytaj również

Zawartość kofeiny w kawie, szczegółowy przewodnik.

Przewodnik po kofeinie w kawie: Starbucks vs. McDonald's, espresso vs. drip, Arabica vs. Robusta.

Czytaj więcej...

Czy 200 mg kofeiny to dużo?

Ilość kofeiny, którą można bezpiecznie spożyć, zależy od wieku, masy ciała i indywidualnej tolerancji.

Ogólnie rzecz biorąc, dorosły człowiek może bezpiecznie spożyć do 400 mg kofeiny dziennie.

200 mg kofeiny to mniej niż połowa zalecanej dziennej dawki.

Jednak jeśli jesteś wrażliwy na kofeinę lub masz inne problemy zdrowotne, może być dla ciebie lepiej ograniczyć spożycie kofeiny.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące spożycia kofeiny, skonsultuj się z lekarzem.

Rodzaj ziaren kawy

Na świecie istnieje wiele różnych rodzajów ziaren kawy, ale w komercyjnych uprawach dominują dwa typy: arabica i robusta. Arabica jest znana ze swojego delikatnego, złożonego smaku i jest często preferowana przez koneserów kawy. Robusta natomiast, zawiera prawie dwa razy więcej kofeiny niż arabica, co czyni ją bardziej pobudzającą.

Sposób palenia kawy

Sposób palenia kawy ma bezpośredni wpływ na zawartość kofeiny. Ziarna kawy palone na jasno są gęstsze i charakteryzują się większą masą, co oznacza, że jeśli odmierzasz ilość mielonej kawy łyżeczkami, więcej kofeiny będzie w kawie palonej na jasno. Z drugiej strony, ziarna kawy palonej na ciemno są lżejsze, więc jeśli odmierzasz ilość mielonej kawy ważąc każdą porcję, więcej kofeiny będzie w kawie palonej na ciemno.

Znaczenie kupowania świeżo palonej kawy: Klucz do pełnej kofeiny i bogatego smaku

Kawa, będąca jednym z najpopularniejszych napojów na świecie, jest ceniona za swoje pobudzające właściwości, które zawdzięcza kofeinie. Ta substancja jest stymulantem, który może poprawić koncentrację, czujność i energię. Jednakże, zawartość kofeiny w kawie może spadać wraz z upływem czasu, co podkreśla znaczenie kupowania świeżo palonej kawy.

Proces utraty kofeiny: Od zbioru do przechowywania

Proces utraty kofeiny w kawie rozpoczyna się już w momencie zbioru ziaren. Ziarna kawy zawierają około 1,2% kofeiny, ale ta ilość może spadać do 0,8% po roku przechowywania. Utrata kofeiny jest spowodowana przez dwa główne czynniki: utlenianie i hydrolizę. Kofeina jest substancją utleniającą, co oznacza, że może reagować z tlenem z powietrza. W wyniku tej reakcji kofeina ulega rozpadowi i jej zawartość w kawie spada. Dodatkowo, kofeina może również ulegać hydrolizie, czyli reakcji z wodą. W wyniku tej reakcji kofeina rozkłada się na inne związki chemiczne, które nie mają właściwości pobudzających.

Czynniki wpływające na tempo utraty kofeiny

Tempo utraty kofeiny zależy od kilku czynników. Jakość kawy ma znaczenie - kawa wysokiej jakości z ziaren, które zostały świeżo zebrane i wypalone, zachowuje kofeinę dłużej niż kawa niskiej jakości. Metoda mielenia również ma wpływ - kawa mielona grubo zachowuje kofeinę dłużej niż kawa mielona drobno. Sposób przechowywania jest kolejnym czynnikiem - kawa przechowywana w ciemnym, suchym i chłodnym miejscu zachowuje kofeinę dłużej niż kawa przechowywana w świetle, w wilgoci lub na ciepło.

Ile kofeiny ma kawa z 2 łyżeczek?

Ilość kofeiny w kawie z 2 łyżeczek zależy od rodzaju kawy, sposobu jej parzenia i wielkości filiżanki.

 • Kawa ziarnista zawiera więcej kofeiny niż kawa mielona.
 • Kawa parzona ma więcej kofeiny niż kawa ekspresowa.
 • Im większa filiżanka, tym więcej kofeiny w kawie.

Ogólnie rzecz biorąc, filiżanka kawy z 2 łyżeczek zawiera od 90 do 120 miligramów kofeiny.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące spożycia kofeiny, skonsultuj się z lekarzem.

Znaczenie kupowania świeżo palonej kawy

Ogólnie rzecz biorąc, kawa najlepiej smakuje i ma najwięcej kofeiny, gdy jest świeżo palona i mielona. Kawa, która jest przechowywana przez dłuższy czas, może mieć mniej kofeiny i nie tak intensywny smak. Aby zachować jak najwięcej kofeiny w kawie, należy kupować kawę ziarnistą i palić ją w domu, mielić kawę na świeżo przed zaparzeniem, przechowywać kawę w ciemnym, suchym i chłodnym miejscu oraz pić kawę w ciągu kilku tygodni od daty palenia. To podkreśla znaczenie kupowania świeżo palonej kawy, która nie tylko dostarcza więcej kofeiny, ale także oferuje bogatszy smak i aromat.

Metoda parzenia kawy

Zawartość kofeiny może znacząco się różnić w zależności od metody parzenia kawy. Na przykład, espresso, gdzie gorąca woda pod ciśnieniem jest przetłaczana przez mieloną kawę, ma więcej kofeiny na objętość niż zwykła duża kawa. Espresso to zwykle 25-30 ml z zawartością około 63 mg kofeiny. Analogiczną zawartość kofeiny mają wszystkie pozostałe kawy na bazie espresso jak latte, cappuccino, macchiato.

Kawa rozpuszczalna i bezkofeinowa

Kawa rozpuszczalna zwykle zawiera mniej kofeiny niż kawa naturalna, standardowy kubek kawy rozpuszczalnej (ok. 220 ml) zawiera od 30-90 mg kofeiny. Kawa bezkofeinowa, a właściwie kawa ze zredukowaną ilością kofeiny może zawierać w sobie nawet 7 mg kofeiny na kubek.

Czy kofeiny należy się obawiać?

Kawa jest źródłem przeciwutleniaczy, wiele ostatnich badań naukowych wskazuje, na korzystny wpływ kawy na zdrowie. Należy jednak pamiętać, że zbyt dużo kofeiny może czasami skutkować problemami ze snem, kołataniem serca czy niepokojem. Jednak takie objawy raczej nie pojawiają się przy spożyciu 4-6 kubków kawy dziennie (około 400-600 mg kofeiny).

Ile procent kofeiny jest w kawie?

Zawartość kofeiny w kawie waha się w zależności od rodzaju kawy, sposobu jej parzenia i wielkości filiżanki.

 • Kawa parzona zawiera około 1,5% kofeiny.
 • Kawa espresso zawiera około 3% kofeiny.
 • Kawa rozpuszczalna zawiera około 2% kofeiny.
 • Kawa bezkofeinowa zawiera około 0,1% kofeiny.

Podsumowanie

Zawartość kofeiny w kawie zależy od wielu czynników, w tym rodzaju ziaren, metody palenia i parzenia. Pamiętaj, że jeżeli chcesz uniknąć za dużej ilości kofeiny, najlepiej wybierać kawę arabika w ciemnym paleniu.

Dlaczego warto wybrać kawę świeżo wypalaną z SwiezoWypalana.pl?

Jeśli jesteś miłośnikiem kawy, z pewnością docenisz różnicę, jaką robi świeżość ziaren. Kawa świeżo wypalana z SwiezoWypalana.pl to gwarancja najwyższej jakości i niezapomnianego smaku. Nasza palarnia kawy działa od 2014 roku, dostarczając klientom wyjątkowe doznania smakowe. Jako firma rodzinna, dbamy o każdy szczegół procesu palenia, aby dostarczyć Ci produkt najwyższej jakości.

Kawa palona na zamówienie

W SwiezoWypalana.pl każda kawa jest palona na zamówienie. Dzięki temu masz pewność, że otrzymujesz produkt o najwyższej świeżości. Co więcej, kawa jest wypalana w dniu wysyłki zamówienia, co gwarantuje zachowanie pełni aromatu i smaku.

Świeżo palona kawa to więcej kofeiny

Warto pamiętać, że kawa świeżo palona zawiera więcej kofeiny niż stara, zwietrzała kawa. Dlatego, jeśli szukasz energetycznego startu dnia, wybierz naszą kawę. Dodatkowo, dzięki możliwości zamówienia kawy mielonej aż siedmioma metodami przygotowania, zawsze znajdziesz coś dla siebie.

Darmowa dostawa i szeroki wybór

W naszym sklepie z kawą oferujemy darmową dostawę nawet dla małych zamówień. Dodatkowo, mamy do wyboru trzy poziomy palenia kawy, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie. Jako sklep palarni kawy, w naszej ofercie znajdują się tylko kawy naturalne, bez żadnych dodatków.

Dołącz do świata świeżo wypalanej kawy

SwiezoWypalana.pl to nie tylko sklep z kawą, to przede wszystkim dobra palarnia kawy, która stawia na jakość i zadowolenie klienta. Nasze kawy są dostępne tylko online, co pozwala nam skupić się na najważniejszym - paleniu najlepszej kawy. Dołącz do nas i odkryj świat pełen aromatu i smaku świeżo wypalanej kawy.

 
Czy ten wpis na był dla Ciebie pomocny?
Hej, jestem Piotr Depa, niepoprawny kawosz i twórca treści na blogu SwiezoWypalana.pl. Moje życie to niekończąca się podróż w głąb tajemnic i fascynacji świeżo paloną kawą z najdalszych zakątków naszego pięknego świata. Jeśli z dreszczem emocji oczekujesz na odkrycie kolejnych smaków, aromatów, jeżeli pragniesz zagłębić się w historie ukryte za każdym ziarnem kawy, które przemierza tysiące kilometrów, aby trafić do Twojego filiżanki... No cóż, to znaczy, że moje wpisy są właśnie dla Ciebie!

Jeśli moje opowieści, moje podróże z filiżanką kawy w dłoni pomagają Ci odkrywać na nowo kawowy świat, proszę, rozważ wsparcie mojej pracy poprzez postawienie mi kawy. Twoje wsparcie jest jak wiatr w żagle, który napędza mnie do dalszych eksploracji, pozwala dzielić się z Tobą moją pasją i wspólnie odkrywać fascynujący świat kawy.

Dziękuję Ci za każde postawione espresso, kawę latte czy też czarną jak bezkresna noc kawę americano. Dzięki Tobie mogę kontynuować tę niezwykłą, pełną smaków i aromatów podróż. Razem tworzymy tę kawową opowieść. Dziękuję! Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zostaw komentarz