Zamów kawę do 13:00

Wypalimy i wyślemy w dniu zamówienia (dt. dni roboczych)

Błyskawiczna Dostawa Gratis

Dla Zamówień od 99 zł Kurier/Paczkomat (PL)

Palarnia kawy od 2014 roku

Internetowy sklep z kawą wypalaną na zamówienie

3 Poziomy palenia kawy

Wypalamy zamówioną kawę tak jak lubisz

Nawigacja na blogu

Najnowsze posty

Jak Poziom Mielenia Kawy Wpływa na Jej Smak?
Jak Poziom Mielenia Kawy Wpływa na Jej Smak?
57 wyświetlenia 2 komentarze 2 Lubię

Jak Poziom Mielenia Kawy Wpływa na Jej Smak? Czy wiesz, że poziom mielenia kawy ma ogromny wpływ na jej smak? Dowiedz...

Czytaj więcej
Czym jest kawa rzemieślnicza? – Podstawowe informacje, które warto znać
Czym jest kawa rzemieślnicza? – Podstawowe informacje, które warto znać
228 wyświetlenia 2 Lubię

Odkryj sekrety kawy rzemieślniczej dzięki naszemu przewodnikowi "Czym jest kawa rzemieślnicza? – Podstawowe...

Czytaj więcej
Metody obróbki kawy - Maceracja Karbonowa (Carbonic Maceration)
Metody obróbki kawy - Maceracja Karbonowa (Carbonic Maceration)
541 wyświetlenia 8 Lubię

Odkryj tajemnice metody Carbonic Maceration w przetwarzaniu kawy, jej korzenie w winiarstwie i jak wprowadza ona...

Czytaj więcej
Metody obróbki kawy - Fermentacja Beztlenowa (Anaerobic Fermentation)
Metody obróbki kawy - Fermentacja Beztlenowa (Anaerobic Fermentation)
413 wyświetlenia 7 Lubię

Zanurz się w fascynujący świat fermentacji beztlenowej i odkryj, jak ta innowacyjna metoda przetwarzania kawy wpływa...

Czytaj więcej
Metody obróbki kawy - Pulped Natural
Metody obróbki kawy - Pulped Natural
375 wyświetlenia 9 Lubię

Odkryj fascynujący świat przetwarzania kawy metodą Pulped Natural. Dowiedz się, jak ta unikalna metoda rodem z...

Czytaj więcej

Ostatnie komentarze

Odkryj Tajniki Najlepszej Kawy: Zasady, które Zmienią Twój Poranny Rytuał

 

W obecnych czasach cierpimy na chroniczny deficyt czasu i każda mili sekunda jest na wagę złota, stąd zdecydowałem się zebrać w jednym wpisie wszystkie kluczowe wskazówki, żeby Wasza kawa była wielka i wspaniała za każdym razem, kiedy skorzystacie z tych zasad.


Reklama

Esclusivo Espresso - Sochaccy

Nasze ekskluzywne espresso to moc jakiej szukacie, zaskakująca w smaku mieszanka pysznej kawy Arabica i mocnej Robusty, która daje efekt niesamowitej kawy, dla tych z Państwa, którzy oczekują mocnego, kawowego uderzenia.

Kup Esclusivo Espresso

1 zasada: ziarno kawy jest najważniejsze.

Możesz przygotować doskonałą kawę jeśli masz wysokiej jakości kawę i tanie urządzenia do przygotowania kawy.

Nie możesz tego zrobić odwrotnie.

Ziarno kawy jest najważniejsze jeżeli celem jest doskonała filiżanka kawy. To ziarno kawy jest tym co przede wszystkim decyduje o jakości Twojego napoju.

Większość kawy leżącej na półkach supermarketów, to kawa najniższego sortu, nawet zapakowana w królewskie opakowania, pozostaje sobą. W kawie z marketu 90% kosztów wytworzenia to marketing, zaledwie 10% kosztów  to koszt samego ziarna. W kawach z lokalnych palarni, jest dokładnie odwrotnie.

I nie chodzi o to, że piszemy to na stronach palarni kawy, chodzi o to że to co najważniejsze dla kawy dzieje się na farmie, na której kawa rośnie.

2 zasada: Zawsze kawa świeżo palona.

Wypalanie kawy to sposób wydobywania z ziarna kawy jego najlepszych atutów – prezentacja smaku. Większość smaku kawy zawarta jest w ziarnie, ale to poziom wypalenia decyduje, które nuty smakowe są bardziej podkreślone a inne wytłumione. Nuty smakowe w kawie powstają w wyniku reakcji Maillarda i karmelizacji.

Każdy z nas ma inny gust i smak, dlatego warto mieć wybór pomiędzy różnymi paleniami. Często w naszej palarni spotykamy się z Państwa opiniami, że kawa doskonale sprawdza się w paleniu jasnym, a zupełnie nie w paleniu ciemnym.

Kiedy rozmawiamy o świeżości kawy; zawsze podkreślamy; do pokonywania dużych dystansów  ( i upływu czasu) stworzona jest kawa zielona – surowa. Palarnia kawy powinna się znajdować jak najbliżej konsumenta; w kraju konsumpcji. Na plantacjach nie wypala się kawy na eksport. Kawę wypala się tuż przed konsumpcją. Kiedy świeżo palona kawa opuszcza piec, zaczyna tykać jej biologiczny zegar.  Kawa świeżo palona to kawa do maksymalnie 6 tygodni od daty palenia, choć wielu uważa że krańcowy termin to 14 dni. Różne ziarna, różnie znoszą upływ czasu. Z cała pewnością nie jest rozwiązaniem poprawiającym świeżości kawy, nie pisanie daty palenia na opakowaniu, kaw które znajdziecie Państwo w supermarkecie.


Przeczytaj również

Kawa świeżo palona vs. kawa palona – różnice

Dowiedz się, co wyróżnia świeżo paloną kawę od palonej i dlaczego warto wybierać tę pierwszą. Ciekawe fakty o kawie!

Czytaj więcej...

3 zasada: Woda

Woda używana do przygotowania kawy, jest najczęściej nie docenianym składnikiem napoju, a przecież to ona jest rozcieńczalnikiem dla esencji smaku zawartej w ziarnie kawowca. Woda, która smakuje nam do picia bezpośrednio, nie zawsze jest najlepszą do kawy. Jak sprawdzić czy woda nie psuje smaku kawy? Najlepiej zrobić to miernikiem TDS – to miernik zawartości wszystkich substancji organicznych i nieorganicznych obecnych w wodzie. Są to substancje pochodzenia zarówno naturalnego jak tez pochodzące z różnych aktywności człowieka (np. pozostałości po sztucznych nawozach). Uznaje się że wartości optymalne do przygotowania kawy to przedział od 50 do 150 miligramów na litr.

 Smak wody o różnych stężeniach TDS;

Ilość TDS (miligramy na litr)

Ocena smaku

Mniej niż 300

doskonały

300-600

bardzo dobry

600-900

dobry

900-1 200

ubogi

Powyżej  1 200

nieakceptowalny

 

Dobrą metodą do uzyskania wody o odpowiednich parametrach jest zastosowanie filtra odwróconej osmozy. W taki sposób właśnie filtrujemy wodę do cuppingów w naszej firmie. W podróży często korzystamy z wody butelkowanej.

Nie doprowadzaj wody do gotowania przed zalaniem kawy, optymalna temperatura wody to około 93 st. C. Woda zagotowana to woda pozbawiona tlenu, smak kawy staje się dość płaski.

4 zasada: Przygotowanie kawy

O przygotowaniu kawy, prawdopodobnie można napisać całe tomy, dla wielu jest eksperyment bliski kategorycznym normom doświadczenia naukowego. Chciałbym tutaj odesłać Państwa do metody 4:6 japońskiego Mistrza Świata Baristów z 2016 roku Tetsu Kasuyi.

Proporcje ilości mielonej kawy świeżo palonej do ilości wody to 1(ilość kawy):15 (ilość wody). To oznacza, że jeżeli używasz 20 g mielonej kawy, to do przygotowania napoju użyj również 300 ml wody.

Nie odmierzaj ilości kawy łyżeczkami, ziarno kawy ma różną gęstość ta sama objętość kawy  (łyżeczka) może mieć inną wagę. Warto zastosować tutaj wagę kuchenną albo jubilerską.

Mielenie

Kawę zawsze mielimy tuż przed przygotowaniem naszej filiżanki napoju. Kawa mielona bardzo szybko traci swój aromat w kontakcie z powietrzem. Nośnikiem smaku w kawie są naturalne olejki zawarte w ziarnie kawy, które po kontakcie z powietrzem szybko odparowują.

Przy doborze młynka, należy zwrócić uwagę na równomierność mielenia, tak, żeby cząsteczki kawy były podobnej wielkości. W większym stopni zapewniają to młynki żarnowe. Lepiej jest unikać młynków wyposażonych w ostrza. Wirujące w młynku ostrza rozcinają ziarna kawy zamiast zgniatać, jak to się dzieje w młynkach żarnowych.

Świetnym rozwiązaniu dla większości ludzi jest zwyczajny solidny młynek ręczny.

Temperatura

Kawę zalewaj wodą o temperaturze 93 st. C i podawaj w temperaturze około 75 st. C.

Mieszaj

Kawę przed podaniem należy pomieszać, pozwoli to na lepsze dotlenienie kawy, smak stanie się bardziej żywiołowy.

Powodzenia!


Przeczytaj również

Ranking metod przygotowywania kawy w Polsce.

Zobacz ranking metod przygotowywania kawy w Polsce! Odkryj, jakie sposoby są najpopularniejsze i poznaj najlepsze wskazówki dotyczące parzenia kawy.

Czytaj więcej...

Dlaczego warto kupować kawę na SwiezoWypalana.pl?

Wybierając kawę z SwiezoWypalana.pl, stawiasz na jakość, świeżość i autentyczne doświadczenie smakowe. Nasza kawa, palona na zamówienie, dostarcza Ci niepowtarzalny smak i aromat, który jest nieosiągalny dla kaw dostępnych w tradycyjnym handlu. Dzięki temu, że kawa jest wypalana w dniu wysyłki zamówienia, możesz być pewien, że otrzymujesz produkt o najwyższej świeżości.

Korzyści dla klienta wynikające z zakupów na SwiezoWypalana.pl

Na SwiezoWypalana.pl oferujemy darmową dostawę nawet dla małych zamówień, co jest dużym ułatwieniem dla naszych klientów. Nasza kawa, dzięki temu, że jest świeżo palona, ma intensywny aromat i smak, który zadowoli nawet najbardziej wymagających koneserów. Dodatkowo, oferujemy możliwość zamówienia kawy mielonej aż siedmioma metodami przygotowania, co pozwala dostosować produkt do indywidualnych preferencji.

W SwiezoWypalana.pl mamy do wyboru trzy poziomy palenia kawy, dzięki czemu każdy może znaleźć coś dla siebie. Jesteśmy firmą rodzinną, działającą od 2014 roku, co gwarantuje doświadczenie i pasję, jaką wkładamy w każdą filiżankę naszej kawy. Nasze kawy są dostępne tylko online, co pozwala nam skupić się na jakości produktu i obsłudze klienta.

W naszej ofercie znajdują się tylko kawy naturalne, bez żadnych dodatków. Wszystko to sprawia, że warto wybrać SwiezoWypalana.pl jako swoje źródło najlepszej kawy.

 
Czy ten wpis na był dla Ciebie pomocny?
Hej, jestem Piotr Depa, niepoprawny kawosz i twórca treści na blogu SwiezoWypalana.pl. Moje życie to niekończąca się podróż w głąb tajemnic i fascynacji świeżo paloną kawą z najdalszych zakątków naszego pięknego świata. Jeśli z dreszczem emocji oczekujesz na odkrycie kolejnych smaków, aromatów, jeżeli pragniesz zagłębić się w historie ukryte za każdym ziarnem kawy, które przemierza tysiące kilometrów, aby trafić do Twojego filiżanki... No cóż, to znaczy, że moje wpisy są właśnie dla Ciebie!

Jeśli moje opowieści, moje podróże z filiżanką kawy w dłoni pomagają Ci odkrywać na nowo kawowy świat, proszę, rozważ wsparcie mojej pracy poprzez postawienie mi kawy. Twoje wsparcie jest jak wiatr w żagle, który napędza mnie do dalszych eksploracji, pozwala dzielić się z Tobą moją pasją i wspólnie odkrywać fascynujący świat kawy.

Dziękuję Ci za każde postawione espresso, kawę latte czy też czarną jak bezkresna noc kawę americano. Dzięki Tobie mogę kontynuować tę niezwykłą, pełną smaków i aromatów podróż. Razem tworzymy tę kawową opowieść. Dziękuję! Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zostaw komentarz