Zamów kawę do 13:00

Wypalimy i wyślemy w dniu zamówienia (dt. dni roboczych)

Błyskawiczna Dostawa Gratis

Dla Zamówień od 99 zł Kurier/Paczkomat (PL)

Palarnia kawy od 2014 roku

Internetowy sklep z kawą wypalaną na zamówienie

3 Poziomy palenia kawy

Wypalamy zamówioną kawę tak jak lubisz

Nawigacja na blogu

Najnowsze posty

Jak Poziom Mielenia Kawy Wpływa na Jej Smak?
Jak Poziom Mielenia Kawy Wpływa na Jej Smak?
57 wyświetlenia 2 komentarze 2 Lubię

Jak Poziom Mielenia Kawy Wpływa na Jej Smak? Czy wiesz, że poziom mielenia kawy ma ogromny wpływ na jej smak? Dowiedz...

Czytaj więcej
Czym jest kawa rzemieślnicza? – Podstawowe informacje, które warto znać
Czym jest kawa rzemieślnicza? – Podstawowe informacje, które warto znać
228 wyświetlenia 2 Lubię

Odkryj sekrety kawy rzemieślniczej dzięki naszemu przewodnikowi "Czym jest kawa rzemieślnicza? – Podstawowe...

Czytaj więcej
Metody obróbki kawy - Maceracja Karbonowa (Carbonic Maceration)
Metody obróbki kawy - Maceracja Karbonowa (Carbonic Maceration)
541 wyświetlenia 8 Lubię

Odkryj tajemnice metody Carbonic Maceration w przetwarzaniu kawy, jej korzenie w winiarstwie i jak wprowadza ona...

Czytaj więcej
Metody obróbki kawy - Fermentacja Beztlenowa (Anaerobic Fermentation)
Metody obróbki kawy - Fermentacja Beztlenowa (Anaerobic Fermentation)
413 wyświetlenia 7 Lubię

Zanurz się w fascynujący świat fermentacji beztlenowej i odkryj, jak ta innowacyjna metoda przetwarzania kawy wpływa...

Czytaj więcej
Metody obróbki kawy - Pulped Natural
Metody obróbki kawy - Pulped Natural
375 wyświetlenia 9 Lubię

Odkryj fascynujący świat przetwarzania kawy metodą Pulped Natural. Dowiedz się, jak ta unikalna metoda rodem z...

Czytaj więcej

Ostatnie komentarze

Odkryj tajemnice palenia kawy - jak stopień wypalenia wpływa na smak i zawartość kofeiny?

 

Wprowadzenie do stopnia wypalenia kawy

Krótki przewodnik:

Poziom kofeiny maleje w miarę zwiększania się stopnia wypalenia kawy- kawa palona na jasno to największy poziom kofeiny. Kawa na śniadanie; wypalona na jasno, kawa po obiedzie; wypalona na ciemno. Kawa ciemniej wypalona to mniej indywidualnych nut smakowych miejsca pochodzenia ziarna. Kawa ciemniej wypalona smak staje się cięższy, dominują nuty gorzkiej czekolady orzechów. Im jaśniejszy stopień wypalenia tym więcej nut cytrusowych i kwasowości w kawie ( trochę jak z cytryną dodawaną do ryb). Jasne wypalenie kawy to ziarna jaśniejsze i matowe. Im ciemniejsze ziarno tym większa połyskliwość ziarna.

Czym jest proces wypalania kawy

Proces wypalania kawy to proces, w którym ziarna kawy są podgrzewane do wysokich temperatur, aby uzyskać ciemny, brązowy kolor i intensywny smak. Podczas procesu palenia ziarna tracą wilgoć i uwalniają olejki eteryczne, co nadaje kawie jej charakterystyczny aromat. Proces wypalania kawy odbywa się w specjalnych piecach, które mogą osiągnąć temperaturę nawet do 250°C. Ziarna kawy są umieszczane w piecu i podgrzewane do czasu, aż osiągną pożądany stopień wypalenia. Stopień wypalenia kawy ma duży wpływ na jej smak. Jasno palone ziarna mają delikatny, lekko kwaśny smak, podczas gdy ciemno palone ziarna są bardziej gorzkie i intensywne w smaku. Ciemne palenie kawy powoduje również, że kawa ma mniejszą zawartość kofeiny. Proces wypalania kawy to sztuka i nauka. Doświadczeni palacze kawy potrafią wybrać odpowiednią temperaturę, czas palenia i ruch ziaren w piecu, aby uzyskać kawę o najlepszym smaku.

Czynniki wpływające na smak kawy

Na smak zaparzonej przez nas kawy mają wpływ jeszcze inne czynniki:

 • stopień świeżości; ile czasu upłynęło od daty palenia kawy (nie mniej niż 24 h nie więcej niż 14 dni),
 • jaka jest to odmiana kawy ( arabica czy robusta),
 • czas i sposób przechowywania ziarna zielonej kawy,
 • na jakiej wysokość była położona plantacja na której rosła kawa,
 • położenie geograficzne plantacji,
 • metoda obróbki ziarna kawy,
 • stopień mielenia kawy ziarnistej,
 • sposób parzenia kawy,
 • sposób przechowywania kawy po wypaleniu.

Powyższe czynniki to tylko grupa najważniejszych ale nie jedynych. Z ciekawszych; to nasze własne samopoczucie, stopień zmęczenia i to co ostatnio spożywaliśmy – tak to wszystko ma wpływ na to jak nasza sensoryka reaguje na kawę.


Przeczytaj również

Zawartość kofeiny w kawie, szczegółowy przewodnik.

Artykuł porusza temat ilości kofeiny zawartej w różnych rodzajach kawy i czynników, które wpływają na jej ilość.

Czytaj więcej...

Jak oceniać stopień palenia kawy

Najbardziej popularnym sposobem oceny stopnia palenia kawy, jest opis koloru wypalonych ziaren. Zwykle używa się określeń od jasnego do ciemnego. Ziarna kawy w trakcie wypalania absorbują ciepło i im więcej tego ciepła tym ziarno staje się ciemniejsze. W trakcie palenia kawy, z wnętrza ziarna wydobywane są naturalne olejki – które są podstawowym nośnikiem smaku. Ziarna zielonej kawy mają zróżnicowane kolory, stąd opisywanie stopnia wypalenia kawy, kolorem ziarna po wypaleniu, jest dość nieprecyzyjne. Każde ziarno inaczej reaguje na wypalanie. Preferencje stopnia wypalenia kawy są subiektywne – stąd u nas macie Państwo możliwość wyboru.

Stopnie wypalania kawy według Starbucks®

Powszechnie znana sieć kawiarni Starbucks® klasyfikuje stopień wypalenia swoich kaw w 3 kategoriach

 • Starbucks® Blonde Roast – lekki, łagodne palenie (jasne )
 • Starbucks® Medium Roast – gładkie, zrównoważone (średnie)
 • Starbucks® Dark Roast – pełne, cięższe w smaku (ciemne)

Przeczytaj również

Kawa świeżo palona vs. kawa palona – różnice

Dowiedz się, co wyróżnia świeżo paloną kawę od palonej i dlaczego warto wybierać tę pierwszą. Ciekawe fakty o kawie!

Czytaj więcej...

Co oznacza palenie kawy?

Palenie kawy to proces, w którym ziarna kawy są podgrzewane do wysokich temperatur, aby uzyskać ciemny, brązowy kolor i intensywny smak. Podczas procesu palenia ziarna tracą wilgoć i uwalniają olejki eteryczne, co nadaje kawie jej charakterystyczny aromat.

Proces palenia kawy odbywa się w specjalnych piecach, które mogą osiągnąć temperaturę nawet do 250°C. Ziarna kawy są umieszczane w piecu i podgrzewane do czasu, aż osiągną pożądany stopień wypalenia. Stopień wypalenia kawy ma duży wpływ na jej smak. Jasno palone ziarna mają delikatny, lekko kwaśny smak, podczas gdy ciemno palone ziarna są bardziej gorzkie i intensywne w smaku. Ciemne palenie kawy powoduje również, że kawa ma mniejszą zawartość kofeiny.

Proces wypalania kawy to sztuka i nauka. Doświadczeni palacze kawy potrafią wybrać odpowiednią temperaturę, czas palenia i ruch ziaren w piecu, aby uzyskać kawę o najlepszym smaku.

Podstawowe kategorie stopnia palenia kawy

Ogólnie rzecz biorąc możemy kategoryzować stopień palenia kawy jak poniżej:

Jasne palenie kawy

Palenie jasne: (Cynamon, New England, Light Roast, Light City, Half City ). Ziarna kawy po wypaleniu na jasno są zwykle koloru jasnobrązowego o lekkim smaku, bez olejków na wierzchu - matowe. Palenie na jasno w mniejszym stopniu wydobywa z ziarna kawy jego aromat. Palenie na jasno to więcej kofeiny w kawie. Zwykle również palenie na jasno pozostawia w ziarnie więcej unikatowych dla kawy z danej plantacji smaków, kawa jest troszkę bardziej kwaskowata i posiada więcej nut cytrusowych. W trakcie wypalania kawy na jasno, ziarno osiąga temperaturę około 180-205 stopni Celsjusza, ziarna kawy są zwykle wyrzucane z pieca, po tak zwanym pierwszym strzelaniu.

Średnie palenie kawy

Palenie średnie: ( American, City Roast Medium, Regular Roast, City Roast, Breakfast Roast). Ziarno kawy wypalone na średnio, charakteryzuje się ciemniejszym brązem niż kawa wypalona na jasno. Podobnie jak kawy wypalone na jasno, ziarna kawy nie mają na wierzchu olejków. Kawy wypalone na średnio zwykle nie mają już w sobie nawet lekkiego posmaku zboża, którym mogą charakteryzować się kawy palone na jasno. Nuty smakowe są bardziej zrównoważone. Kawa zachowuje mniej unikatowości smaku swojego miejsca pochodzenia, tracąc większość kwaskowatości zawartej w paleniu na jasno. Kawa palona na średnio charakteryzuje się większym aromatem i obniżoną zawartością kofeiny w porównaniu do kawy palonej na jasno, cały czas jest jednak więcej kofeiny niż w kawach palonych na ciemno. W trakcie palenia kawy na średnio ziarno osiąga zwykle temperaturę około 210 stopni Celsjusza, zwykle kawa w piecu znajduje się do końca pierwszego strzelania i wyrzucana jest z pieca tuż przed drugim strzelaniem.

Jak się pali kawę?

Palenie kawy to proces, w którym ziarna kawy są podgrzewane do wysokich temperatur, aby uzyskać ciemny, brązowy kolor i intensywny smak. Podczas procesu palenia ziarna tracą wilgoć i uwalniają olejki eteryczne, co nadaje kawie jej charakterystyczny aromat.

Średnio ciemne palenie kawy

Palenie średnio ciemne: (Full City Roast, Vienna, Full-City Roast, After Dinner Roast). Ziarna palone na średnio ciemne, są zwykle ciemniejsze niż wypalone na średnio. Przy paleniu na średnio ciemno, na ziarnie kawy możemy zaobserwować pierwsze niewielkie wykwity naturalnych olejków smakowych – ziarno staje się miejscami bardzo połyskliwe. Palenie na średnio ciemno, to ciężkawy smak w porównaniu z paleniami na jasno lub średnio. Kawa ma bardziej zunifikowany smak – zwykle posiada dość mocne akcenty ciemnej czekolady, kakao. W kawie pojawiają się nuty pikantne. Kawa ma niską zawartość kofeiny, stąd palenie bywa określane paleniem „po obiedzie”. Palenie na średnio ciemno to najciemniejsze z paleń jakie stosujemy na SwiezoWypalana.pl – używamy nazwy „ciemne”. W trakcie palenia na średnio ciemno; ziarno kawy osiąga w piecu temperaturę około 225-230 stopni Celsjusza. Ziarna kawy wypalonej na średnio ciemno znacząco zwiększają swoją objętość względem ziaren kawy zielonej, często dwu-trzy krotnie. Kawa wyrzucana jest z pieca w połowie tak zwanego drugiego strzelania.

Ciemne palenie kawy

Palenie ciemno: ( French Roast, Italian Roast, Espresso Roast, Continental Roast, New Orleans Roast, Spanish Roast ). Ziarna kawy wypalone na ciemno mają kolor ciemnej czekolady, w całości są pokryte olejkami co powoduje ich niezwykłą połyskliwość. Kawa ma wyjątkowo intensywny aromat. Nuty smakowe jakie zwykle dominują to posmak gorzkiej czekolady, dymu a czasami nawet spalenizny. Palenie kawy na ciemno w największym stopni unifikuje smak kawy, zatracając różnice w bukiecie wywodzące się z określonych lokalizacji pochodzenia kawy. Palenie na ciemno redukuje w największym stopniu ze wszystkich paleń zawartość kofeiny w kawie. Często uważa, się że mieszanki kawy wypalonych na ciemno idealne są do espresso, choć nie jest to kanon. Kawa ziarnista wypalana na ciemno osiąga nawet temperatury do 240 stopni Celsjusza i wyrzucana jest z pieca na koniec tak zwanego drugiego strzelania. Wypalenie na ciemno to bardzo duże ryzyko spalenia ziarna (ten proces następuje zwykle po osiągnięciu temperatury 250 stopni Celsjusza). Często tak mocne wypalenie stosowane jest w najtańszych mieszankach ziaren i ma na celu „przykryć” fakt że kawa ziarnista było źle przechowywane ( wilgoć, pleśń) lub zwyczajnie jest bardzo stare.

Dlaczego warto wybierać kawę ze SwiezoWypalana.pl?

Wyobraź sobie aromat świeżo palonej kawy, który wypełnia Twoją kuchnię każdego ranka. To nie jest tylko kwestia przyjemności dla zmysłów, ale także gwarancja, że zaczynasz dzień od kawy najwyższej jakości. Właśnie takie doświadczenie oferuje SwiezoWypalana.pl - sklep z kawą, który stawia na świeżość i jakość.

SwiezoWypalana.pl to nie tylko sklep z kawą, ale przede wszystkim dobra palarnia kawy, działająca od 2014 roku. To firma rodzinna, która z pasją podchodzi do procesu palenia kawy. Każde zamówienie jest realizowane indywidualnie - kawa jest palona na zamówienie, co gwarantuje jej niepowtarzalny smak i aromat.

Co więcej, kawa ze SwiezoWypalana.pl to kawa świeżo palona, co oznacza, że zawiera więcej kofeiny niż kawa, która długo leżała na sklepowej półce. Dzięki temu możesz cieszyć się pełnią smaku i energii, jaką daje prawdziwa, świeża kawa.

SwiezoWypalana.pl to także wygoda. Sklep oferuje darmową dostawę, nawet dla małych zamówień, co jest dużym ułatwieniem dla klientów. Co więcej, kawa jest wypalana w dniu wysyłki zamówienia, co gwarantuje jej najwyższą świeżość.

W ofercie sklepu znajduje się kawa ziarnista, ale także kawa mielona, dostosowana do różnych metod parzenia. Możesz wybierać spośród aż 7 różnych stopni mielenia, co pozwala na idealne dopasowanie do Twojego ulubionego sposobu przygotowania kawy.

SwiezoWypalana.pl to także miejsce, gdzie możesz znaleźć kawę bezkwasową. To idealna propozycja dla osób, które cenią sobie delikatny smak kawy, ale chcą unikać kwasowości.

W SwiezoWypalana.pl masz możliwość wyboru spośród 3 poziomów palenia kawy. Dzięki temu możesz dostosować smak kawy do swoich preferencji - od jasnego palenia, które daje kawie delikatny, kwaskowaty smak, po ciemne palenie, które nadaje kawie intensywny, gorzki smak.

Wszystkie kawy dostępne w sklepie są naturalne, bez żadnych dodatków. To gwarancja, że pijesz prawdziwą, zdrową kawę, która nie tylko smakuje wyśmienicie, ale także korzystnie wpływa na Twoje samopoczucie.

Wybierając kawę ze SwiezoWypalana.pl, wybierasz jakość, świeżość i wyjątkowe doświadczenie smakowe. Dołącz do grona zadowolonych klientów i ciesz się prawdziwą, świeżo paloną kawą każdego dnia.

 
Czy ten wpis na był dla Ciebie pomocny?
Hej, jestem Piotr Depa, niepoprawny kawosz i twórca treści na blogu SwiezoWypalana.pl. Moje życie to niekończąca się podróż w głąb tajemnic i fascynacji świeżo paloną kawą z najdalszych zakątków naszego pięknego świata. Jeśli z dreszczem emocji oczekujesz na odkrycie kolejnych smaków, aromatów, jeżeli pragniesz zagłębić się w historie ukryte za każdym ziarnem kawy, które przemierza tysiące kilometrów, aby trafić do Twojego filiżanki... No cóż, to znaczy, że moje wpisy są właśnie dla Ciebie!

Jeśli moje opowieści, moje podróże z filiżanką kawy w dłoni pomagają Ci odkrywać na nowo kawowy świat, proszę, rozważ wsparcie mojej pracy poprzez postawienie mi kawy. Twoje wsparcie jest jak wiatr w żagle, który napędza mnie do dalszych eksploracji, pozwala dzielić się z Tobą moją pasją i wspólnie odkrywać fascynujący świat kawy.

Dziękuję Ci za każde postawione espresso, kawę latte czy też czarną jak bezkresna noc kawę americano. Dzięki Tobie mogę kontynuować tę niezwykłą, pełną smaków i aromatów podróż. Razem tworzymy tę kawową opowieść. Dziękuję! Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zostaw komentarz