Zamów kawę do 13:00

Wypalimy i wyślemy w dniu zamówienia (dt. dni roboczych)

Błyskawiczna Dostawa Gratis

Dla Zamówień od 99 zł Kurier/Paczkomat (PL)

Palarnia kawy od 2014 roku

Internetowy sklep z kawą wypalaną na zamówienie

3 Poziomy palenia kawy

Wypalamy zamówioną kawę tak jak lubisz

Nawigacja na blogu

Najnowsze posty

Jak Poziom Mielenia Kawy Wpływa na Jej Smak?
Jak Poziom Mielenia Kawy Wpływa na Jej Smak?
56 wyświetlenia 2 komentarze 2 Lubię

Jak Poziom Mielenia Kawy Wpływa na Jej Smak? Czy wiesz, że poziom mielenia kawy ma ogromny wpływ na jej smak? Dowiedz...

Czytaj więcej
Czym jest kawa rzemieślnicza? – Podstawowe informacje, które warto znać
Czym jest kawa rzemieślnicza? – Podstawowe informacje, które warto znać
228 wyświetlenia 2 Lubię

Odkryj sekrety kawy rzemieślniczej dzięki naszemu przewodnikowi "Czym jest kawa rzemieślnicza? – Podstawowe...

Czytaj więcej
Metody obróbki kawy - Maceracja Karbonowa (Carbonic Maceration)
Metody obróbki kawy - Maceracja Karbonowa (Carbonic Maceration)
541 wyświetlenia 8 Lubię

Odkryj tajemnice metody Carbonic Maceration w przetwarzaniu kawy, jej korzenie w winiarstwie i jak wprowadza ona...

Czytaj więcej
Metody obróbki kawy - Fermentacja Beztlenowa (Anaerobic Fermentation)
Metody obróbki kawy - Fermentacja Beztlenowa (Anaerobic Fermentation)
413 wyświetlenia 7 Lubię

Zanurz się w fascynujący świat fermentacji beztlenowej i odkryj, jak ta innowacyjna metoda przetwarzania kawy wpływa...

Czytaj więcej
Metody obróbki kawy - Pulped Natural
Metody obróbki kawy - Pulped Natural
374 wyświetlenia 9 Lubię

Odkryj fascynujący świat przetwarzania kawy metodą Pulped Natural. Dowiedz się, jak ta unikalna metoda rodem z...

Czytaj więcej

Ostatnie komentarze

Mity i Fakty: Kofeina w Espresso kontra Zwykła Kawa

 

Wstęp

Jednym z najczęściej zadawanych pytań z tematyki kawy jest „Gdzie jest więcej kofeiny w espresso czy w zwykłej zalewanej kawie”. To zapytanie pojawia się nie bez powodu, ponieważ wielu miłośników kawy zastanawia się, która z tych dwóch form picia kawy dostarczy im większej energii i pobudzenia. Espresso, znane z intensywnego smaku i gęstej konsystencji, jest często postrzegane jako napój o wyższej zawartości kofeiny. Z kolei kawa zalewana, powszechnie spożywana w wielu krajach, ma bardziej delikatny smak i jest przygotowywana w większych ilościach. Ale czy rzeczywiście espresso ma więcej kofeiny niż zalewana kawa? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie, analizując różnice w procesie przygotowania obu napojów oraz ich wpływ na zawartość kofeiny.

Zawartość Kofeiny w Kawie: Szczegółowy Przewodnik

Praktycznie każdy miłośnik kawy intuicyjnie odpowie na pytanie jak wyżej, że w espresso jest więcej kofeiny niż w napoju pochodzącym z ekspresu przelewowego czy dripa. Jednakże, czy ta intuicja jest poparta rzeczywistymi danymi? W rzeczywistości, odpowiedź na to pytanie może być bardziej skomplikowana niż się wydaje. Espresso, przygotowywane pod ciśnieniem w krótkim czasie, koncentruje smak i kofeinę w małej ilości płynu. Z drugiej strony, metody przelewowe, takie jak drip, wymagają dłuższego czasu parzenia, co może wpływać na ekstrakcję kofeiny. Warto również zwrócić uwagę na rodzaj ziaren kawy, stopień ich palenia oraz ilość użytej kawy do przygotowania napoju. Wszystkie te czynniki mają wpływ na ostateczną zawartość kofeiny w filiżance. W tym przewodniku dokładnie przyjrzymy się różnicom w zawartości kofeiny między różnymi metodami przygotowania kawy, aby rozwiać wszelkie wątpliwości.

Porównanie Ilości Kofeiny: Espresso vs. Zwykła Kawie

Czy więcej kofeiny jest w espresso? Standardowy kubek kawy około 120 ml. Według Starbucksa to nawet 600 ml. Definicja normalności zwykle nie jest jednoznaczna.

Według National Coffee Association (NCA USA) w typowym 120 ml kubku kawy znajduje się od 65 do120 mg kofeiny (średnio 90 mg) Z drugiej strony rozbieżność między 65 a 120 mg pokazuje różnicę w przelewowych metodach parzenia kawy. Nie wchodząc w detale, na poziom ekstrakcji kofeiny mają wpływ takie czynniki jak temperatura wody, grubość mielenia ziarna, czas ekstrakcji, stopień palenia kawy itp.

Kofeina w Espresso vs. Zwykłej Kawie: Analiza Objętości

W typowym espresso 25-30 ml (średnio średnio 27,5 ml) zawartość kofeiny to 40 mg. Oczywiście mowa jest tu o wartościach średnich. Na tym etapie widzimy już że w typowym espresso jest znacząco mniej kofeiny niż w standardowym kubku kawy parzonej metoda przelewową czy po prostu zalaną. Kofeiny w kubku kawy zaparzanej metoda przelewowa jest prawie 2,3 razy więcej niż w filiżance espresso. Więc w zasadzie mamy gotową odpowiedź na pytanie zawarte w tytule.

Perspektywa Porównania: Objętość vs. Stężenie

Czy może jednak więcej kofeiny jest w zwykłej kawie? Jednak nie jest to cała prawda. Porównujemy napoje o różnych objętościach, przypomnijmy kubek kawy to 120 ml zaś espresso to około 30 ml. Właśnie dlatego porównanie bazujące jedynie na objętości jest mylące. Powinniśmy skupić się na ekwiwalentnych ilościach płynu, które wchodzą w skład napoju. Tak więc 1 ml kawy przelewowej to 0,75 mg kofeiny, podczas kiedy 1 ml espresso to 1,45 mg kofeiny, więc prawie 2 razy więcej. To pokazuje, jak ważne jest zrozumienie różnicy między stężeniem a objętością. W rzeczywistości, jeśli wypijemy cały kubek kawy przelewowej, dostarczymy sobie więcej kofeiny niż z jednej porcji espresso. Ale jeśli spojrzymy na stężenie kofeiny w każdym mililitrze, espresso jest zdecydowanie bardziej skoncentrowane. Dlatego ważne jest, aby podejść do tematu z właściwą perspektywą i dokładnie analizować dane.

Podsumowanie

Podsumowując, choć kawa parzona metodą przelewową ma 2,3 razy więcej kofeiny niż espresso to bierze się to z różnicy objętości ( kubek kawy 120 ml vs. filiżanka espresso 27,5 ml).

Prawdziwa odpowiedź na pytanie zawarte w temacie zależy od perspektywy pytającego. Małe espresso ma mniej kofeiny ale w większym stężeniu natomiast kubek kawy parzonej metodami przelewowymi ma więcej kofeiny ale w mniejszym stężeniu.

Dlaczego Ludzie Myślą, że Espresso Zawiera Więcej Kofeiny?

Dlaczego więc tak dużo ludzi myśli, że espresso zawiera więcej kofeiny w małej filiżaneczce niż standardowy kubek kawy? Pewnie część tego przekonania rodzi się z kojarzenia smaku kofeiny z gorzkim smakiem. Takie skojarzenie nie jest prawdziwe. Gorzkawy smak espresso wynika bardziej z ciemniejszego palenia mieszanek ziaren kaw do espresso, a nie ze względu na wyższą zawartość kofeiny. Z drugiej strony to mniejsza zawartość kofeiny w espresso umożliwia nacjom południa picie 10 czy 15 espresso dziennie.

Dlaczego warto wybrać kawę z SwiezoWypalana.pl?

Wybierając kawę z SwiezoWypalana.pl, decydujesz się na niezrównane doświadczenie kawowe. Oto kilka powodów, dla których warto postawić na naszą ofertę:

Kawa wypalana specjalnie dla Ciebie

Na SwiezoWypalana.pl każda kawa jest wypalana na zamówienie. Dzięki temu masz pewność, że otrzymujesz produkt o niespotykanej świeżości, który zachowuje pełnię naturalnego aromatu i smaku.

Świeżość przede wszystkim

W świecie kawy, świeżość jest kluczem do odkrywania pełni smaku i aromatu. Nasza kawa nie tylko jest świeżo palona, ale również wypalana w dniu wysyłki zamówienia, co gwarantuje jej niezrównaną jakość.

Darmowa dostawa dla wybranych zamówień

Dbamy o to, aby nasza kawa dotarła do Ciebie jak najszybciej. Oferujemy darmową dostawę nawet dla małych zamówień, dzięki czemu możesz cieszyć się jej smakiem bez dodatkowych kosztów.

Intensywny aromat i smak

Kawa z SwiezoWypalana.pl to gwarancja intensywnego aromatu i smaku. Dzięki starannie dobranym ziarnom i procesowi palenia, każda filiżanka staje się prawdziwym doświadczeniem dla zmysłów.

Indywidualne podejście do każdego klienta

U nas każdy klient jest wyjątkowy. Oferujemy możliwość zamówienia kawy mielonej do przygotowania aż 7 różnymi metodami, a także trzy poziomy palenia kawy do wyboru.

Doświadczenie i tradycja

Nasza palarnia kawy działa od 2014 roku i jest firmą rodzinna. Dzięki temu gwarantujemy, że każde ziarno jest traktowane z pasją i zaangażowaniem.

Wyjątkowa oferta online

Wybrane kawy są dostępne tylko online, co sprawia, że nasza oferta jest wyjątkowa. W ofercie znajdują się tylko kawy naturalne, przetwarzane metodą naturalną, bez żadnych dodatków.

 
Czy ten wpis na był dla Ciebie pomocny?
Hej, jestem Piotr Depa, niepoprawny kawosz i twórca treści na blogu SwiezoWypalana.pl. Moje życie to niekończąca się podróż w głąb tajemnic i fascynacji świeżo paloną kawą z najdalszych zakątków naszego pięknego świata. Jeśli z dreszczem emocji oczekujesz na odkrycie kolejnych smaków, aromatów, jeżeli pragniesz zagłębić się w historie ukryte za każdym ziarnem kawy, które przemierza tysiące kilometrów, aby trafić do Twojego filiżanki... No cóż, to znaczy, że moje wpisy są właśnie dla Ciebie!

Jeśli moje opowieści, moje podróże z filiżanką kawy w dłoni pomagają Ci odkrywać na nowo kawowy świat, proszę, rozważ wsparcie mojej pracy poprzez postawienie mi kawy. Twoje wsparcie jest jak wiatr w żagle, który napędza mnie do dalszych eksploracji, pozwala dzielić się z Tobą moją pasją i wspólnie odkrywać fascynujący świat kawy.

Dziękuję Ci za każde postawione espresso, kawę latte czy też czarną jak bezkresna noc kawę americano. Dzięki Tobie mogę kontynuować tę niezwykłą, pełną smaków i aromatów podróż. Razem tworzymy tę kawową opowieść. Dziękuję! Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zostaw komentarz