Zamów kawę do 13:00

Wypalimy i wyślemy w dniu zamówienia (dt. dni roboczych)

Błyskawiczna Dostawa Gratis

Dla Zamówień od 99 zł Kurier/Paczkomat (PL)

Palarnia kawy od 2014 roku

Internetowy sklep z kawą wypalaną na zamówienie

3 Poziomy palenia kawy

Wypalamy zamówioną kawę tak jak lubisz

Nawigacja na blogu

Najnowsze posty

Jak Poziom Mielenia Kawy Wpływa na Jej Smak?
Jak Poziom Mielenia Kawy Wpływa na Jej Smak?
56 wyświetlenia 2 komentarze 2 Lubię

Jak Poziom Mielenia Kawy Wpływa na Jej Smak? Czy wiesz, że poziom mielenia kawy ma ogromny wpływ na jej smak? Dowiedz...

Czytaj więcej
Czym jest kawa rzemieślnicza? – Podstawowe informacje, które warto znać
Czym jest kawa rzemieślnicza? – Podstawowe informacje, które warto znać
228 wyświetlenia 2 Lubię

Odkryj sekrety kawy rzemieślniczej dzięki naszemu przewodnikowi "Czym jest kawa rzemieślnicza? – Podstawowe...

Czytaj więcej
Metody obróbki kawy - Maceracja Karbonowa (Carbonic Maceration)
Metody obróbki kawy - Maceracja Karbonowa (Carbonic Maceration)
541 wyświetlenia 8 Lubię

Odkryj tajemnice metody Carbonic Maceration w przetwarzaniu kawy, jej korzenie w winiarstwie i jak wprowadza ona...

Czytaj więcej
Metody obróbki kawy - Fermentacja Beztlenowa (Anaerobic Fermentation)
Metody obróbki kawy - Fermentacja Beztlenowa (Anaerobic Fermentation)
413 wyświetlenia 7 Lubię

Zanurz się w fascynujący świat fermentacji beztlenowej i odkryj, jak ta innowacyjna metoda przetwarzania kawy wpływa...

Czytaj więcej
Metody obróbki kawy - Pulped Natural
Metody obróbki kawy - Pulped Natural
374 wyświetlenia 9 Lubię

Odkryj fascynujący świat przetwarzania kawy metodą Pulped Natural. Dowiedz się, jak ta unikalna metoda rodem z...

Czytaj więcej

Ostatnie komentarze

Magiczny proces wypalania kawy: Od ziarna do filiżanki

 

Czym się różni kawa świeżo palona od kawy świeżo wypalanej?

Kawa świeżo palona i kawa świeżo wypalana to w zasadzie to samo, ponieważ proces wypalania jest procesem palenia ziaren kawy. Obydwa terminy odnoszą się do kawy, która została niedawno wypalona. Jeśli chodzi o terminologię, to bardziej poprawne jest mówić o kawie "świeżo wypalanej", ponieważ "świeżo palona" może sugerować, że kawa jest jeszcze w trakcie procesu wypalania, a to może prowadzić do mylnych interpretacji.

Jeśli chodzi o smak i aromat, to świeżo wypalona kawa będzie miała intensywniejszy i bardziej wyraźny smak niż kawa, która została wypalona wcześniej. Ziarna kawy po wypaleniu zaczynają tracić aromat i smak, dlatego najlepiej spożyć kawę jak najszybciej po wypaleniu, w ciągu kilku dni lub tygodni. Oczywiście, smak i aromat kawy będą zależeć także od jej rodzaju, pochodzenia, metody parzenia oraz indywidualnych preferencji smakowych.

Według definicji słownikowych Słownika Języka Polskiego PWN „palić oznacza niszczyć coś ogniem”, według tego samego źródła, jednej z definicji, pojęcie wypalać oznaczać „otrzymać coś z jakiegoś surowca, prażąc go w ogniu”. Stąd nazwaliśmy stronę naszego sklepu internetowego z kawą SwiezoWypalana.pl ponieważ nie ma konotacji z niszczeniem kawy. W języku potocznym fraza kawa świeżo palona i kawa świeżo wypalana w praktyce używana jest wymiennie więc i tak też będziemy używać na naszej stronie, pamiętając jednak o powyższej różnicy.

Na czym polega wypalanie kawy?

Kawa, napój, który stał się integralną częścią naszych codziennych rytuałów, zawdzięcza swój bogaty smak i aromat starannemu procesowi palenia. Ta procedura, mieszanka sztuki i nauki, przekształca zielony ziarno kawy w aromatyczny przysmak, którym się delektujemy. Zapraszam na szczegółowe badanie procesu palenia kawy, zagłębiając się w jego techniczne aspekty i dane, które go napędzają.

Esencja Palenia Kawy

W swej istocie, palenie kawy polega na odkrywaniu potencjału ukrytego w zielonym ziarnie kawy. W ich naturalnym stanie, te ziarna są miękkie, gąbczaste i wydzielają trawiasty aromat. Proces palenia jest kluczowy, aby wydobyć smaki i aromaty, które są kwintesencją dobrej filiżanki kawy.

Krzywa palenia kawy grafika

proces palenia kawy

Techniczne Parametry Palenia:

1. Kontrola temperatury:

Proces palenia zwykle zaczyna się od temperatury tak niskiej jak 93°C i może dochodzić do 232°C. Dokładna temperatura i jej postęp mają kluczowe znaczenie dla określenia końcowego profilu smakowego palenia.


2. Czas palenia:

W zależności od pożądanego poziomu palenia, ziarna można prażyć od 10 do 30 minut. Jasne prażenie może wymagać tylko 10-15 minut, podczas gdy ciemniejsze prażenie może trwać do 30 minut.


3. Zawartość wilgoci:

Zielone ziarna kawy mają zawartość wilgoci około 8-12%. W trakcie procesu palenia ta wilgoć paruje, prowadząc do zmniejszenia wagi ziarna.


4. Tempo wzrostu (RoR):

Odnosi się to do szybkości, z jaką temperatura wzrasta podczas palenia. Stałe RoR zapewnia równomierne palenie, podczas gdy fluktuacje mogą prowadzić do nierównomiernych smaków.

Wnikliwe spojrzenie na etapy:

1. Suszenie lub Żółknięcie:

Ta faza, zwykle zachodząca między 160°C a 188°C, jest podstawowa. Zawartość wilgoci w ziarnie decyduje o czasie trwania, który zwykle trwa od 4 do 8 minut.


2. Reakcja Maillarda:

Zachodząca między 188°C a 204°C reakcja odpowiada za brązowienie ziaren. Prowadzi do powstania ponad 1000 lotnych związków, które przyczyniają się do aromatu i smaku kawy.

3. Pierwsze strzelanie:

Ta egzotermiczna reakcja zachodzi między 202°C a 210°C. Wewnętrzne ciśnienie z parowania wilgoci powoduje pęknięcie ziarna. Ta faza trwa od 1 do 3 minut.

4. Drugie strzelanie:

Zachodzący między 224°C a 229°C, ciemniej prażone kawy mogą przechodzić przez drugi trzask, zbliżając ziarna do pełnego rozpadu. Ta faza jest krótsza, zwykle trwa mniej niż minutę.

5. Karbonizacja:

Powyżej 232°C, ziarno przechodzi pełny rozpad. Ta faza jest ryzykowna i może prowadzić do przypalenia ziarna, jeśli nie jest odpowiednio monitorowana.

Poziomy prażenia i ich charakterystyka:

- Jasne palenie:

Prażone między 196°C a 204°C, te ziarna są jasnobrązowe, o smaku prażonego ziarna i wyraźnej kwasowości.


- Średnie palenie:

Prażone między 210°C a 221°C, wykazują bardziej zrównoważony smak, aromat i kwasowość.


- Średnio-ciemne palenie:

Prażone między 224°C a 229°C, te ziarna mają bogaty, ciemny kolor z nieco oleistą powierzchnią i mogą mieć lekko gorzkawy posmak.


- Ciemne palenie:

Prażone powyżej 241°C, te ziarna są błyszczące, czarne z oleistą powierzchnią i wykazują wyraźną goryczkę.

Kluczowym zadaniem palarni kawy, poza tym, żeby dostarczyć konsumentom świeżo palonej kawy jest, w trakcie jej palenia uzyskanie balansu pomiędzy stopniem wypalenia kawy a jej naturalnymi walorami smakowymi.

Długie palenie kawy powoduje ujednolicenie smaku wypalonych ziaren kawy (wypalenie ciemne), poza tym efektem jest też mniejsza zawartość kofeiny w kawie. Przyjmuje się że kawy, palone na ciemno są lepsze do parzenia w ekspresach. Zwolennicy kaw palonych na ciemno uważają, że espresso powinno się parzyć właśnie z kaw palonych na ciemno.

Krótkie palenia kawy (kawa palona na jasno) powoduje lepszą ekspozycję nut smakowych typowych dla kaw z określonego regionu. W kawach palonych na jasno lepiej poczujemy nuty smakowe takie jak cytrusy, słodkie owoce, czekolada itp.

Kolory wypalonej kawy, to są oznaczenia umowne, to znaczy, że kawa z Etiopii wypalona na średnio będzie dużo ciemniejsza niż kawa wypalona na średnio z Indii.

Jaki stopień palenia kawy?

Stopień palenia kawy odnosi się do czasu i temperatury, w jakiej ziarna kawy są palone. Istnieje kilka różnych stopni palenia, każdy z nich daje kawie inny smak i aromat. Oto kilka z nich:

  • Lekko palona: Ziarna są palone tylko do momentu, gdy zaczynają pękać. Kawa lekko palona ma zazwyczaj delikatniejszy smak i wyższą kwasowość.
  • Średnio palona: Ziarna są palone nieco dłużej, co daje kawie bardziej zrównoważony smak i aromat. Kawa średnio palona ma mniej kwasowości niż kawa lekko palona.
  • Ciemno palona: Ziarna są palone do momentu, gdy zaczynają pękać po raz drugi. Kawa ciemno palona ma silny, goryczkowy smak i jest mniej kwasowa.

Wybór stopnia palenia zależy od osobistych preferencji. Niektórzy preferują delikatny smak kawy lekko palonej, podczas gdy inni wolą silniejszy smak kawy ciemno palonej.

Mistrzostwo stojące za paleniem:

Osiągnięcie doskonałego prażenia to nie lada wyczyn. Ekspert od prażenia posiada zdolność "czytania" ziaren, podejmując decyzje w ułamku sekundy na podstawie wyglądu, aromatu, a nawet dźwięku ziarna. Nowoczesne palarnie używają zaawansowanego sprzętu, który oferuje precyzyjną kontrolę nad temperaturą i czasem prażenia, zapewniając spójność między partiami.

Podsumowanie:

Kawa świeżo palona powinna odpocząć przed użyciem około 24 godzin po wyjęciu z pieca. Wówczas w pełni może dojrzeć jej profil smakowy. W tym okresie wydalane są wszystkie nadmiary gazów powstałych w kawie w trakcie procesu palenia kawy. Kawa świeżo palona to kawa od 1 dnia do 14 dni po wyjęciu z pieca do kawy. Dlatego nie warto kupować zapasu kawy większego niż taki który zużyjemy w ciągu maksymalnie 2 tygodni. Zawsze należy sprawdzać daty palenia kawy na etykietach, żeby się upewnić, czy mamy w ręku faktycznie świeżą kawę. Każda paczka kawy na której brakuje daty palenia powinna być traktowana z daleko idącą ostrożnością. Świeżość kawy to coś łatwego do wyczucia w smaku kawy.

Świat palenia kawy jest złożony, napędzany zarówno pasją, jak i precyzją. Dla właścicieli kawiarni, baristów i miłośników kawy, zrozumienie niuansów prażenia jest kluczowe. Chodzi nie tylko o ziarna, ale także o sztukę i naukę przekształcania ich w tę doskonałą filiżankę kawy.

Dlaczego warto wybrać kawę świeżo paloną na SwiezoWypalana.pl?

Jeśli jesteś miłośnikiem prawdziwej, aromatycznej kawy, SwiezoWypalana.pl jest miejscem, które musisz odwiedzić. Oto kilka powodów, dla których warto wybrać kawę z tej palarni:

1. Kawę palimy na zamówienie

 Każda kawa na SwiezoWypalana.pl jest wypalana dokładnie wtedy, gdy składasz zamówienie. Dzięki temu masz pewność, że otrzymujesz produkt o niespotykanej świeżości, który zachowuje pełnię naturalnego aromatu i smaku.

2. Więcej kofeiny w świeżo palonej kawie

Stara, zwietrzała kawa traci swoje właściwości, w tym kofeinę. Wybierając kawę świeżo paloną, dostajesz więcej energii z każdej filiżanki.

3. Darmowa dostawa

Nawet dla mniejszych zamówień, dostawa jest darmowa. Choć warto zwrócić uwagę, że nie dotyczy to wszystkich zamówień.

4. Kawę wypalamy w dniu wysyłki

To gwarantuje, że kawa, która do Ciebie trafia, jest absolutnie świeża.

5. Intensywny aromat i smak

Dzięki indywidualnemu podejściu do każdego zamówienia oraz wysokiej jakości ziaren, kawa z SwiezoWypalana.pl wyróżnia się głębokim aromatem i bogatym smakiem.

6. Wybór mielenia kawy

Możesz zamówić kawę mieloną specjalnie pod wybraną przez siebie metodę przygotowania - aż 7 różnych opcji do wyboru!

7. Trzy poziomy palenia

Dostosuj smak kawy do swoich preferencji, wybierając spośród trzech dostępnych poziomów palenia.

8. Doświadczenie

Palarnia kawy działa od 2014 roku, co gwarantuje jakość i profesjonalizm w każdym etapie produkcji.

9. Firma rodzinna

Zaangażowanie, pasja i tradycja - to wartości, które kierują rodziną prowadzącą SwiezoWypalana.pl.

10. Ekskluzywna oferta online

Niektóre kawy są dostępne wyłącznie online, co gwarantuje ich wyjątkowość.

11. Tylko naturalne kawy

W ofercie sklepu znajdują się wyłącznie kawy naturalne, bez żadnych dodatków. Autentyczny smak, który doceni każdy koneser.

Podsumowując, SwiezoWypalana.pl to nie tylko sklep z kawą, ale przede wszystkim dobra palarnia kawy, która stawia na jakość, świeżość i indywidualne podejście do klienta. Jeśli szukasz kawy świeżo palonej, nie ma lepszego miejsca!

 
Czy ten wpis na był dla Ciebie pomocny?
Hej, jestem Piotr Depa, niepoprawny kawosz i twórca treści na blogu SwiezoWypalana.pl. Moje życie to niekończąca się podróż w głąb tajemnic i fascynacji świeżo paloną kawą z najdalszych zakątków naszego pięknego świata. Jeśli z dreszczem emocji oczekujesz na odkrycie kolejnych smaków, aromatów, jeżeli pragniesz zagłębić się w historie ukryte za każdym ziarnem kawy, które przemierza tysiące kilometrów, aby trafić do Twojego filiżanki... No cóż, to znaczy, że moje wpisy są właśnie dla Ciebie!

Jeśli moje opowieści, moje podróże z filiżanką kawy w dłoni pomagają Ci odkrywać na nowo kawowy świat, proszę, rozważ wsparcie mojej pracy poprzez postawienie mi kawy. Twoje wsparcie jest jak wiatr w żagle, który napędza mnie do dalszych eksploracji, pozwala dzielić się z Tobą moją pasją i wspólnie odkrywać fascynujący świat kawy.

Dziękuję Ci za każde postawione espresso, kawę latte czy też czarną jak bezkresna noc kawę americano. Dzięki Tobie mogę kontynuować tę niezwykłą, pełną smaków i aromatów podróż. Razem tworzymy tę kawową opowieść. Dziękuję! Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zostaw komentarz