Zamów kawę do 13:00

Wypalimy i wyślemy w dniu zamówienia (dt. dni roboczych)

Błyskawiczna Dostawa Gratis

Dla Zamówień od 99 zł Kurier/Paczkomat (PL)

Palarnia kawy od 2014 roku

Internetowy sklep z kawą wypalaną na zamówienie

3 Poziomy palenia kawy

Wypalamy zamówioną kawę tak jak lubisz

Nawigacja na blogu

Najnowsze posty

Jak Poziom Mielenia Kawy Wpływa na Jej Smak?
Jak Poziom Mielenia Kawy Wpływa na Jej Smak?
56 wyświetlenia 2 komentarze 2 Lubię

Jak Poziom Mielenia Kawy Wpływa na Jej Smak? Czy wiesz, że poziom mielenia kawy ma ogromny wpływ na jej smak? Dowiedz...

Czytaj więcej
Czym jest kawa rzemieślnicza? – Podstawowe informacje, które warto znać
Czym jest kawa rzemieślnicza? – Podstawowe informacje, które warto znać
228 wyświetlenia 2 Lubię

Odkryj sekrety kawy rzemieślniczej dzięki naszemu przewodnikowi "Czym jest kawa rzemieślnicza? – Podstawowe...

Czytaj więcej
Metody obróbki kawy - Maceracja Karbonowa (Carbonic Maceration)
Metody obróbki kawy - Maceracja Karbonowa (Carbonic Maceration)
541 wyświetlenia 8 Lubię

Odkryj tajemnice metody Carbonic Maceration w przetwarzaniu kawy, jej korzenie w winiarstwie i jak wprowadza ona...

Czytaj więcej
Metody obróbki kawy - Fermentacja Beztlenowa (Anaerobic Fermentation)
Metody obróbki kawy - Fermentacja Beztlenowa (Anaerobic Fermentation)
413 wyświetlenia 7 Lubię

Zanurz się w fascynujący świat fermentacji beztlenowej i odkryj, jak ta innowacyjna metoda przetwarzania kawy wpływa...

Czytaj więcej
Metody obróbki kawy - Pulped Natural
Metody obróbki kawy - Pulped Natural
374 wyświetlenia 9 Lubię

Odkryj fascynujący świat przetwarzania kawy metodą Pulped Natural. Dowiedz się, jak ta unikalna metoda rodem z...

Czytaj więcej

Ostatnie komentarze

Kawa i Wino: Nieoczywiste Powiązania Dwóch Ulubionych Napojów

 

Kulturowe i społeczne aspekty picia kawy i wina

Istnieje wiele podobieństw kulturowo-społecznych picia kawy i wina. Oba napoje odgrywają znacząca rolę w naszym codziennym życiu i są konsumowane w celu czerpania przyjemności. Posiadają elementy sensoryczne; aromat, smak i teksturę. W wyniku spożycia powstają skutki fizjologiczne i psychologiczne. Dla wielu ludzi poranek i kawa to wręcz synonimy. Nie wyobrażają sobie porannego wstawania bez filiżanki kawy. Podobny rytuał pojawia się wieczorem, tyle tylko, że porcelanę zastępuje szkło a kawę, wino. Niektórym zwyczajnie ciężko jest zasnąć bez wieczornej lampki wina.

Wpływ warunków uprawy na smak kawy i wina

Kawa i wino to produkty rolne, a co za tym idzie na ich bezpośredni smak mają wpływ warunki w jakich rosły rośliny. Zarówno w wypadku kawy jak i wina, smak jest definiowany poprzez różnorodne warunki klimatyczne w których rosła dana roślina. Kawa podobnie jak winorośl posiada ogromną ilość odmian. Różne odmiany rosną na różnych obszarach czy kontynentach. Określone odmiany mają pewną stałą paletę smaków, która jednak może być różnorodnie akcentowana na różnych terenach upraw.

Unikalność smaku kaw i win z jednej plantacji

Piękno kaw microlotów ( kaw jednorodnych pochodzących z jednej plantacji lub wręcz jednej części plantacji ) polega na tym że wyraża unikalną kombinację smaków konkretnej odmiany uprawianej w określonym terenie. Smak kawy jest ukształtowany jej pochodzeniem, bez żadnej ingerencji.


Przeczytaj również

Jak czas kradnie aromat i smak kawy-wykres

Artykuł przedstawia wpływ czasu na jakość kawy. Wykresy ilustrują utratę aromatu i smaku w czasie.

Czytaj więcej...

Mieszanki kaw i win

Kawy również są mieszane. Mieszanki ziaren kawy tworzy się dla podkreślenia określonych profili smakowych czy konkretnych nut. Bywają też tworzone dla określonego poziomu kwasowości czy łagodności smaku. Mieszanki ziaren tworzone są też często już na plantacji.

Proces przygotowania do podania

Kolejnym elementem jest proces przygotowania do podania. W wypadku kawy to mielenie kawy, na odpowiednią grubość, temperatura wody, czas kontaktu wody z kawą i finalnie samo parzenie. W winie też występują odpowiedniki; temperatura, kieliszki czy dekantowanie. Sam kontakt z napojem również zaczyna się od spotkania z aromatem, następnie ocenia się konsystencję, kolor by w końcu przejść do smaku.

Koneserzy kawy i wina

Bardzo często koneserzy wina i kawy to te same osoby, bez wątpienia ceniące sobie zmysłowe doznania wynikające z konsumpcji. Cechą wspólna miłośników zarówno kawy jak i wina jest rozwinięta sensoryka, przynosząca radość z konsumpcji doskonałych kaw czy win. Pomocą w wyodrębnieniu tych najlepszych win i kawy są systemy punktowe wyodrębniające najlepszą kawę (kawa speciality) czy wina.

Dlaczego warto kupować kawę na SwiezoWypalana.pl?

Jeżeli jesteś miłośnikiem kawy, z pewnością docenisz różnicę między kawą świeżo wypalaną a tą dostępną w supermarketach. Na SwiezoWypalana.pl oferujemy kawę paloną na zamówienie, co gwarantuje jej niezrównaną świeżość. Każde zamówienie jest realizowane z najwyższą starannością, a kawa jest wypalana w dniu wysyłki, co zapewnia jej intensywny aromat i smak.

Korzyści dla klienta

Na SwiezoWypalana.pl zawsze stawiamy na jakość i zadowolenie klienta. Dlatego oferujemy darmową dostawę nawet dla małych zamówień, co jest dużym udogodnieniem dla naszych klientów. Dodatkowo, dajemy możliwość zamówienia kawy mielonej aż siedmioma metodami przygotowania, co pozwala dostosować produkt do indywidualnych preferencji. Do wyboru są również trzy poziomy palenia kawy, co pozwala na jeszcze większe dostosowanie do gustu klienta.

Doświadczenie i jakość

SwiezoWypalana.pl to palarnia kawy działająca od 2014 roku. Jesteśmy firmą rodzinną, która z pasją podchodzi do procesu palenia kawy. Nasza oferta jest dostępna tylko online, co pozwala nam skupić się na jakości produktów i obsłudze klienta. W naszej ofercie znajdują się tylko kawy naturalne, bez żadnych dodatków, co gwarantuje autentyczny, nieskażony smak.

Kawa i wino - co łączy oba napoje?

Na naszym blogu znajdziesz wiele interesujących artykułów, które pozwolą Ci zgłębić wiedzę na temat kawy. Jednym z nich jest artykuł o podobieństwach i różnicach między kawą a winem. Zapraszamy do lektury!

 
Czy ten wpis na był dla Ciebie pomocny?
Tagi : Kawa , Wino
Opublikowany w: Kultura Kawy na Świecie
Hej, jestem Piotr Depa, niepoprawny kawosz i twórca treści na blogu SwiezoWypalana.pl. Moje życie to niekończąca się podróż w głąb tajemnic i fascynacji świeżo paloną kawą z najdalszych zakątków naszego pięknego świata. Jeśli z dreszczem emocji oczekujesz na odkrycie kolejnych smaków, aromatów, jeżeli pragniesz zagłębić się w historie ukryte za każdym ziarnem kawy, które przemierza tysiące kilometrów, aby trafić do Twojego filiżanki... No cóż, to znaczy, że moje wpisy są właśnie dla Ciebie!

Jeśli moje opowieści, moje podróże z filiżanką kawy w dłoni pomagają Ci odkrywać na nowo kawowy świat, proszę, rozważ wsparcie mojej pracy poprzez postawienie mi kawy. Twoje wsparcie jest jak wiatr w żagle, który napędza mnie do dalszych eksploracji, pozwala dzielić się z Tobą moją pasją i wspólnie odkrywać fascynujący świat kawy.

Dziękuję Ci za każde postawione espresso, kawę latte czy też czarną jak bezkresna noc kawę americano. Dzięki Tobie mogę kontynuować tę niezwykłą, pełną smaków i aromatów podróż. Razem tworzymy tę kawową opowieść. Dziękuję! Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zostaw komentarz