Zamów kawę do 13:00

Wypalimy i wyślemy w dniu zamówienia (dt. dni roboczych)

Błyskawiczna Dostawa Gratis

Dla Zamówień od 99 zł Kurier/Paczkomat (PL)

Palarnia kawy od 2014 roku

Internetowy sklep z kawą wypalaną na zamówienie

3 Poziomy palenia kawy

Wypalamy zamówioną kawę tak jak lubisz

Nawigacja na blogu

Najnowsze posty

Jak Poziom Mielenia Kawy Wpływa na Jej Smak?
Jak Poziom Mielenia Kawy Wpływa na Jej Smak?
57 wyświetlenia 2 komentarze 2 Lubię

Jak Poziom Mielenia Kawy Wpływa na Jej Smak? Czy wiesz, że poziom mielenia kawy ma ogromny wpływ na jej smak? Dowiedz...

Czytaj więcej
Czym jest kawa rzemieślnicza? – Podstawowe informacje, które warto znać
Czym jest kawa rzemieślnicza? – Podstawowe informacje, które warto znać
228 wyświetlenia 2 Lubię

Odkryj sekrety kawy rzemieślniczej dzięki naszemu przewodnikowi "Czym jest kawa rzemieślnicza? – Podstawowe...

Czytaj więcej
Metody obróbki kawy - Maceracja Karbonowa (Carbonic Maceration)
Metody obróbki kawy - Maceracja Karbonowa (Carbonic Maceration)
541 wyświetlenia 8 Lubię

Odkryj tajemnice metody Carbonic Maceration w przetwarzaniu kawy, jej korzenie w winiarstwie i jak wprowadza ona...

Czytaj więcej
Metody obróbki kawy - Fermentacja Beztlenowa (Anaerobic Fermentation)
Metody obróbki kawy - Fermentacja Beztlenowa (Anaerobic Fermentation)
413 wyświetlenia 7 Lubię

Zanurz się w fascynujący świat fermentacji beztlenowej i odkryj, jak ta innowacyjna metoda przetwarzania kawy wpływa...

Czytaj więcej
Metody obróbki kawy - Pulped Natural
Metody obróbki kawy - Pulped Natural
375 wyświetlenia 9 Lubię

Odkryj fascynujący świat przetwarzania kawy metodą Pulped Natural. Dowiedz się, jak ta unikalna metoda rodem z...

Czytaj więcej

Ostatnie komentarze

Od Etiopii do Starbucks: Podróż kawy przez wieki

 

Początki kawy: Odkrycie i rozprzestrzenianie

Około 850 roku Etiopski pasterz Kaldi zaobserwował dziwne zachowanie się swoich kóz. Po zjedzeniu czerwonawych owoców z krzaka zaczynały energicznie biegać i tańczyć – zaczęły również na niego beczeć….

Rzecz o kawie z Etiopii Początkowo, nie obierano jagód kawowca, ani nie wypalano kawy - tylko jagody kawy gotowano i podawano z masłem i solą.

Około 1495 roku, arabscy pielgrzymi udający się do Mekki roznoszą kawę po całym muzułmańskim świecie, jako magiczne owoce z Jemenu dające niespożyte siły.

Około 1511 roku zarządzający Mekką gubernator uważa, że kawa jest zakazana w Koranie. Obywatele Mekki zaczynają się zastanawiać nad możliwością ponownego kosmetycznych zmian w Koranie.

1536 roku Ottomańscy Turkowie okupują Jemen. Dla Jemeńczyków to trudny czas, bo nie byli zbyt dobrzy dla nich. Zupełnie inaczej obchodzą się z kupcami francuskimi i weneckimi.

1616 roku. Na holenderskim statku z Bliskiego Wschodu przybywa do Europy drzewko kawowe. Holendrzy próbują zasadzić na swoim bagnistym terenie nową roślinę, jednak bez efektów drzewko rośnie bardzo słabo. Później próbowali z tulipanami i tu był pełen sukces. co do kawy będą dalej próbować ale gdzie indziej.

W 1650 roku muzułmański pielgrzym o imieniu Baba Budan wynosi nasiona kawowca z Arabii i przemyca do Mysore w Indiach. Tam kawa trafia na odpowiednie warunki. Kawa jest bezpieczna, arabskie obostrzenia już jej nie dotyczą. a my mamy kolejną kategorię w sklepie z kawą SwiezoWypalana.pl - Kawa Indii

Rozwój kawiarni i kultury kawy w Europie

Rok 1650 to założenie pierwszej kawiarni w Oksfordzie, założycielem był osmański Żyd o imieniu Jacobs. Prawda, że brzmi znajomo.

W 1675 roku król Anglii zakazuje tworzenia Koffeehausów, jest zdania, że w tych miejscach odbywają się konspiracyjne spotkania gdzie omawiane jest jak go usunąć z tronu. Z konspiracją miał rację, ale żeby kawiarni zakazywać?

W 1686 roku w Paryżu otwarto pierwszy Koffeehause nazywał się Cafe Procope ( w Anglii działało już około 3000 kawiarni). Miejsce miało opinię pretensjonalnego. Kawiarnia jest otwarta nadal, tyle, że obecnie jest pretensjonalna i turystyczna.

Kawa na świecie: Od infuzji do ekspresu

W 1699 roku Holendrzy zorientowali się o związku upraw kawy z równikiem i docierają do Indonezji. Powstaje synonim kawy Java–szczególnie popularny w USA. W samej Indonezji określenie Kopi Java ma nieco inne znaczenie; to czarna bardzo słodka kawa podawana ze zmielonymi ziarnami. Tulipany się nie przyjęły w Indonezji.

W 1710 roku Francuzi wynajdują infuzyjną metodę parzenia kawy, ( czyli zalewanie wodą o temperaturze 80-95 °C zmielonych ziaren). Metodę uważają za perfekcyjna i wszystkie inne uznają za gorsze, innych ludzi zresztą również. a Frech Press i tak wynalazł Włoch.

W 1714 roku francuski oficer marynarki kradnie z ogrodu botanicznego szczep kawy ( kto by się spodziewał ) i przemyca go na Martynikę – tak kawa dociera do Nowego Świata.

W 1727 zaczyna się uprawa kawy w Brazylii, nie ma żadnego wpływu na lasy tropikalne - na razie.

Ewolucja kawy: Od ziaren do napoju masowego

Kawa w Brazylii - poczytaj na blogu W 1732 roku J.S.Bach komponuje Coffee Cantata, która rozpoczyna się w wolnym tempie, narasta dynamika, żeby prawie eksplodować, przed końcem.

W 1773 roku Amerykańskie Stowarzyszenie Plantatorów Kawy, wspiera wśród kolonistów idee założenia Boston Tea Party – picie kawy staje się amerykańskim obowiązkiem. Herbata Bostońska to jeden z pierwszych epizodów walki, która pozwoliła powstać USA. Putin następnie to wykorzystuje żeby nie powstała opozycja przeciwko niemu.

W 1775 roku kawa upowszechnia się w Polsce, zawdzięczamy ją prawdopodobnie Turkom, panującym w Mołdawii, chociaż mówi się też o Sobieskim i Wiktorii Wiedeńskiej. Pierwszy koffeehaus ( pierwotna nazwa kawiarni w Polsce ) otwarto w Gdańsku.

W 1864 roku Jabez Burns tworzy pierwszą samodzielną małą palarnie kawy, rok później powstaje perkolator i tak kawa staje się napojem masowym, ale traci swój smak i część magii.

Nowoczesna era kawy: Starbucks i kawa instant

W 1901 roku włoski hipster wynajduje ekspres do kawy od tej chwili zaczynamy ponownie kawę kojarzyć z dobrym smakiem.

W 1906 roku zostaje wynaleziona kawa instant. Pierwsze animozje w świecie kawy; lepiej szybciej bez smaku czy spokojnie z aromatem i smakiem -andgt; konflikt trwa do dziś.

W 1971 roku Alfred Peet z Berkeley, California, uczy palenia kawy trzech młodych baristów. Oni przenoszą się do Seattle i otwierają Starbucks. Zaczynają swój biznes w naprawdę kiepskich warunkach lokalowych.

W 1972 roku Mr.Coffe Pierwszy automat do robienia kawy, debiutuje w Clevland. Urządzenie rewolucjonizuje domowe parzenie kawy.

W 1987 roku Howard Schulz, były pracownik Starbucks kupuje Starbucksa za 3,8 mln $. Obecnie firma zatrudnia prawie 290 tyś, ludzi, Przychody: 32,25 miliarda USD (2022) i ma 32 000 lokali w 80 krajach,–stan na 2022 rok.

Rodzaje kawy: Zielona, palona i rozpuszczalna

Teraz już ludzie piją kawą w każdej postaci; kawa zielona, kawa palona, kawa rozpuszczalna.

Powszechnie przypisuje się kawie zielonej właściwości odchudzające. Kawa zielona może być składowana przez dłuższy okres czasu, jednak wraz upływem lat jej cena i jakość się obniża. Juz w po pierwszym roku magazynowania zielonej kawy, cena może być nawet niższa o 20-30%.

Kawa palona powinna być użyta do przygotowania napoju nie później niż w okresie 2 do 14 dni od daty palania. Kawę mielimy dopiero przed użyciem. Kawa mielona w bardzo szybkim czasie (1-7 dni) traci swoje właściwości. Kluczowym elementem smaku i aromatu, jest kawa świeżo palona, odpowiednie mielenie a następnie urządzenie do przygotowania kawy – wszystko w tej kolejności. Przy zakupie zawsze warto sprawdzać datę wypalenia kawy.

Kawa rozpuszczalna to rodzaj kawy, która została przetworzona w taki sposób, że można ją łatwo rozpuścić w wodzie lub mleku. Jest to możliwe dzięki temu, że ziarna kawy zostały poddane procesowi suszenia i przemiału, a następnie zamienione w proszek. Proszek ten jest zwykle produkowany poprzez suszenie ekstraktu kawowego uzyskanego z mielonych ziaren kawy.

Dlaczego warto kupować kawę świeżo paloną na SwiezoWypalana.pl?

Wybierając kawę świeżo paloną na SwiezoWypalana.pl, inwestujesz w jakość, świeżość i autentyczne doświadczenie smakowe. Oto kilka powodów, dla których warto wybrać naszą ofertę:

Kawa palona na zamówienie

Każda kawa w naszym sklepie jest palona na zamówienie, co gwarantuje, że otrzymasz produkt o najwyższej jakości. To oznacza, że kawa, którą otrzymasz, będzie miała intensywny aromat i smak, który jest charakterystyczny dla kawy świeżo palonej.

Więcej kofeiny

Kawa świeżo palona zawiera więcej kofeiny niż stara, zwietrzała kawa. Dzięki temu możesz cieszyć się pełnym smakiem i aromatem kawy, a także korzyściami zdrowotnymi związanymi z kofeiną.

Darmowa dostawa

Oferujemy darmową dostawę nawet dla małych zamówień, co sprawia, że zakupy w naszym sklepie są jeszcze bardziej korzystne. (Uwaga: darmowa dostawa nie jest dostępna dla wszystkich zamówień).

Kawa wypalana w dniu wysyłki

Kawa, którą zamawiasz, jest wypalana w dniu wysyłki zamówienia. To gwarantuje, że kawa, którą otrzymasz, będzie świeża i pełna smaku.

Możliwość zamówienia kawy mielonej

Oferujemy możliwość zamówienia kawy mielonej do przygotowania aż 7 różnymi metodami. Dzięki temu możesz wybrać metodę, która najlepiej pasuje do Twojego stylu życia i preferencji smakowych.

Trzy poziomy palenia kawy

W naszym sklepie możesz wybrać spośród trzech poziomów palenia kawy: jasnego, średniego i ciemnego. To pozwala na dostosowanie smaku kawy do własnych preferencji.

Palarnia kawy działająca od 2014 roku

Nasza palarnia kawy działa od 2014 roku, co gwarantuje, że mamy doświadczenie i wiedzę potrzebną do wypalania kawy najwyższej jakości.

Firma rodzinna

Jesteśmy firmą rodzinną, co oznacza, że zależy nam na zadowoleniu naszych klientów i dostarczaniu produktów najwyższej jakości.

Kawy dostępne tylko online

Nasze kawy są dostępne tylko online, co gwarantuje, że otrzymasz świeżo paloną kawę bezpośrednio od nas, bez pośredników.

Tylko kawy naturalne

Ponieważ jesteśmy sklepem palarni kawy, w naszej ofercie znajdują się tylko kawy naturalne, przetwarzane metodą naturalną, bez żadnych dodatków. To gwarantuje, że kawa, którą otrzymasz, będzie czysta i autentyczna.

Wybierając kawę świeżo paloną na SwiezoWypalana.pl, inwestujesz w jakość, świeżość i autentyczne doświadczenie smakowe. Spróbuj naszej kawy już dziś i przekonaj się sam!

 
Czy ten wpis na był dla Ciebie pomocny?
Hej, jestem Piotr Depa, niepoprawny kawosz i twórca treści na blogu SwiezoWypalana.pl. Moje życie to niekończąca się podróż w głąb tajemnic i fascynacji świeżo paloną kawą z najdalszych zakątków naszego pięknego świata. Jeśli z dreszczem emocji oczekujesz na odkrycie kolejnych smaków, aromatów, jeżeli pragniesz zagłębić się w historie ukryte za każdym ziarnem kawy, które przemierza tysiące kilometrów, aby trafić do Twojego filiżanki... No cóż, to znaczy, że moje wpisy są właśnie dla Ciebie!

Jeśli moje opowieści, moje podróże z filiżanką kawy w dłoni pomagają Ci odkrywać na nowo kawowy świat, proszę, rozważ wsparcie mojej pracy poprzez postawienie mi kawy. Twoje wsparcie jest jak wiatr w żagle, który napędza mnie do dalszych eksploracji, pozwala dzielić się z Tobą moją pasją i wspólnie odkrywać fascynujący świat kawy.

Dziękuję Ci za każde postawione espresso, kawę latte czy też czarną jak bezkresna noc kawę americano. Dzięki Tobie mogę kontynuować tę niezwykłą, pełną smaków i aromatów podróż. Razem tworzymy tę kawową opowieść. Dziękuję! Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zostaw komentarz