Zamów kawę do 13:00

Wypalimy i wyślemy w dniu zamówienia (dt. dni roboczych)

Błyskawiczna Dostawa Gratis

Dla Zamówień od 99 zł Kurier/Paczkomat (PL)

Palarnia kawy od 2014 roku

Internetowy sklep z kawą wypalaną na zamówienie

3 Poziomy palenia kawy

Wypalamy zamówioną kawę tak jak lubisz

Nawigacja na blogu

Najnowsze posty

Jak Poziom Mielenia Kawy Wpływa na Jej Smak?
Jak Poziom Mielenia Kawy Wpływa na Jej Smak?
57 wyświetlenia 2 komentarze 2 Lubię

Jak Poziom Mielenia Kawy Wpływa na Jej Smak? Czy wiesz, że poziom mielenia kawy ma ogromny wpływ na jej smak? Dowiedz...

Czytaj więcej
Czym jest kawa rzemieślnicza? – Podstawowe informacje, które warto znać
Czym jest kawa rzemieślnicza? – Podstawowe informacje, które warto znać
228 wyświetlenia 2 Lubię

Odkryj sekrety kawy rzemieślniczej dzięki naszemu przewodnikowi "Czym jest kawa rzemieślnicza? – Podstawowe...

Czytaj więcej
Metody obróbki kawy - Maceracja Karbonowa (Carbonic Maceration)
Metody obróbki kawy - Maceracja Karbonowa (Carbonic Maceration)
541 wyświetlenia 8 Lubię

Odkryj tajemnice metody Carbonic Maceration w przetwarzaniu kawy, jej korzenie w winiarstwie i jak wprowadza ona...

Czytaj więcej
Metody obróbki kawy - Fermentacja Beztlenowa (Anaerobic Fermentation)
Metody obróbki kawy - Fermentacja Beztlenowa (Anaerobic Fermentation)
413 wyświetlenia 7 Lubię

Zanurz się w fascynujący świat fermentacji beztlenowej i odkryj, jak ta innowacyjna metoda przetwarzania kawy wpływa...

Czytaj więcej
Metody obróbki kawy - Pulped Natural
Metody obróbki kawy - Pulped Natural
374 wyświetlenia 9 Lubię

Odkryj fascynujący świat przetwarzania kawy metodą Pulped Natural. Dowiedz się, jak ta unikalna metoda rodem z...

Czytaj więcej

Ostatnie komentarze

Jak Poziom Mielenia Kawy Wpływa na Jej Smak?

57 Wyświetlenia 2 Lubię
2 Uwagi
★★★★★ (5.0)
 

Jak Poziom Mielenia Kawy Wpływa na Jej Smak?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego mielenie kawy ma tak duże znaczenie? Jeśli masz maszynkę do mielenia kawy z wieloma ustawieniami, od bardzo drobnego do średniego, pewnie zastanawiasz się, jak wpływają one na smak Twojego ulubionego napoju. Dziś jako pasjonat kawy i ekspert w tej dziedzinie, odpowiem na to często zadawane pytanie.

Dlaczego różne metody mielenia?

Głównym powodem stosowania różnych metod mielenia jest dostosowanie ich do różnych procesów parzenia kawy. Różne metody parzenia wymagają różnego czasu kontaktu wody z kawą, co z kolei wpływa na to, jak drobno lub grubo powinna być zmielona kawa.

 • Ekspres do kawy (Espresso): Ekspres do kawy wymaga bardzo drobnego mielenia, ponieważ czas parzenia jest krótki, zaledwie 10-15 sekund. Drobne mielenie zapewnia dużą powierzchnię, co pozwala na szybkie wydobycie smaków z ziaren kawy.
 • French Press: Metoda French Press wymaga grubszego mielenia, ponieważ kawa jest zanurzona w wodzie przez około 4 minuty. Jeśli mielenie jest zbyt drobne, kawa będzie nadmiernie ekstraktowana, co spowoduje gorzki smak.

Zasada Ekstrakcji

Podstawowa zasada jest prosta: jeśli mielenie jest zbyt grube dla wybranej metody parzenia, kawa będzie niedostatecznie ekstraktowana, co spowoduje słaby i kwaśny smak. Z kolei, jeśli mielenie jest zbyt drobne, kawa będzie nadmiernie ekstraktowana, co prowadzi do gorzkiego smaku.

Jak to działa?

Gdy woda przechodzi przez ziarna kawy, ekstrahuje z nich olejki, aromaty i inne składniki. Powierzchnia kontaktu wody z kawą wpływa na tempo i efektywność tego procesu. Drobne mielenie ma większą powierzchnię kontaktu, co przyspiesza ekstrakcję, podczas gdy grubsze mielenie ma mniejszą powierzchnię kontaktu, co spowalnia ten proces.

Ekspres do kawy

W ekspresie do kawy, gdzie czas parzenia jest krótki, potrzebujesz drobnego mielenia, aby zapewnić wystarczającą powierzchnię do szybkiej ekstrakcji. Dzięki temu kawa jest intensywna i bogata w smaku, bez goryczy wynikającej z nadmiernej ekstrakcji.

French Press

French Press działa na zasadzie długiego kontaktu kawy z wodą. Grube mielenie jest tutaj kluczowe, aby uniknąć nadmiernej ekstrakcji i goryczy. Grube ziarna pozwalają na powolne uwalnianie smaków, co daje kawie pełny i zrównoważony profil smakowy.

Znajdź idealne mielenie

Twoja maszynka do mielenia kawy z różnymi ustawieniami jest kluczem do eksperymentowania i znalezienia idealnego mielenia dla różnych metod parzenia. Oto kilka wskazówek, które mogą Ci pomóc:

 • Espresso: Bardzo drobne mielenie. Powinno być niemal tak drobne jak puder.
 • Moka pot: Średnio-drobne mielenie. Trochę grubsze niż do espresso.
 • Drip (przelew): Średnie mielenie. Przypomina konsystencję piasku.
 • Chemex: Średnio-grube mielenie. Ziarna powinny być grubsze niż do drip, ale drobniejsze niż do French Press.
 • French Press: Grube mielenie. Powinno przypominać grube okruchy chleba.

Badania nad mielenie a smak

Badania pokazują, że mielenie ma kluczowy wpływ na smak kawy. Wybierając odpowiednie mielenie dla swojej metody parzenia, możesz kontrolować intensywność, kwasowość i gorycz napoju. Optymalne mielenie pozwala uwolnić najlepsze aromaty i smaki, które kryją się w ziarnach.

Wskazówki dla perfekcjonistów

Jeśli chcesz jeszcze bardziej udoskonalić swoje umiejętności parzenia kawy, oto kilka dodatkowych wskazówek:

 • Zainwestuj w dobrej jakości młynek: Dobry młynek zapewni równomierne mielenie, co jest kluczowe dla spójnej ekstrakcji.
 • Eksperymentuj z czasem parzenia: Nawet przy idealnym mieleniu, czas parzenia ma ogromny wpływ na końcowy smak.
 • Zwróć uwagę na wodę: Woda stanowi około 98% Twojej kawy, więc jej jakość i temperatura mają ogromne znaczenie.

Podsumowanie

Poziom mielenia kawy ma ogromny wpływ na smak końcowy napoju. Znalezienie odpowiedniego mielenia dla wybranej metody parzenia pozwala kontrolować proces ekstrakcji i uzyskać idealny profil smakowy. Eksperymentuj z różnymi ustawieniami młynka, aby odkryć pełen potencjał swoich ziaren kawy. Pamiętaj, że mielenie to tylko jeden z wielu czynników wpływających na smak kawy, ale jest to czynnik, który masz pełną kontrolę. Więc śmiało, eksperymentuj i ciesz się każdym łykiem swojej perfekcyjnie zaparzonej kawy!

 
Czy ten wpis na był dla Ciebie pomocny?
Opublikowany w: Metody Parzenia Kawy
Hej, jestem Piotr Depa, niepoprawny kawosz i twórca treści na blogu SwiezoWypalana.pl. Moje życie to niekończąca się podróż w głąb tajemnic i fascynacji świeżo paloną kawą z najdalszych zakątków naszego pięknego świata. Jeśli z dreszczem emocji oczekujesz na odkrycie kolejnych smaków, aromatów, jeżeli pragniesz zagłębić się w historie ukryte za każdym ziarnem kawy, które przemierza tysiące kilometrów, aby trafić do Twojego filiżanki... No cóż, to znaczy, że moje wpisy są właśnie dla Ciebie!

Jeśli moje opowieści, moje podróże z filiżanką kawy w dłoni pomagają Ci odkrywać na nowo kawowy świat, proszę, rozważ wsparcie mojej pracy poprzez postawienie mi kawy. Twoje wsparcie jest jak wiatr w żagle, który napędza mnie do dalszych eksploracji, pozwala dzielić się z Tobą moją pasją i wspólnie odkrywać fascynujący świat kawy.

Dziękuję Ci za każde postawione espresso, kawę latte czy też czarną jak bezkresna noc kawę americano. Dzięki Tobie mogę kontynuować tę niezwykłą, pełną smaków i aromatów podróż. Razem tworzymy tę kawową opowieść. Dziękuję! Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zostaw komentarz

Uwagi

 • mielenie kawy
  Autor:Marcin R. Na 2024-05-15
  Ocena:
  ★★★★★ (5.0)

  Zasadniczo im drobniej zmielisz ziarna, tym większą ekstrakcję uzyskasz, ponieważ więcej rozpuszczalnej kawy będzie miało kontakt z przefiltrowaną wodą. Drobniej = mocniej. Espresso jest bardzo drobne, ponieważ proces ekstrakcji trwa około 20 sekund, a woda pod dużym ciśnieniem jest wtłaczana przez mocno ubite fusy. Podczas korzystania z francuskiej prasy / kawiarki fusy są dość grube, aby nie przepuszczać zbyt dużej ilości nierozpuszczalnej kawy przez gazę filtracyjną, a kawa jest moczona przez minuty (czas zależy od Ciebie), a nie sekundy. Im dłużej się ją parzy, tym mocniejsza i bardziej gorzka będzie kawa, podobnie jak herbata!

  Odpowiedział: Piotr Depa Na 2024-05-15 Dziękuję za komentarz

 • spójność mielenia
  Autor:Vincent Na 2024-05-15
  Ocena:
  ★★★★★ (5.0)

  To prawda, w artykule wspomniałeś o spójności mielenia, co jest równie ważne jak sam poziom mielenia. Spójność mielenia oznacza, że wszystkie cząstki kawy mają podobny rozmiar. Niezbyt spójne mielenie, na przykład przy użyciu młynka z ostrzami wirującymi, sprawi, że niektóre cząstki będą zbyt małe (kurz kawowy), a inne zbyt duże (połowa ziarna). Kurz kawowy zostanie nadmiernie ekstrahowany, a duże kawałki nie wniesą wiele smaku.

  Spójne mielenie, gdzie cząstki są podobnej wielkości, pozwala na równomierne parzenie, dzięki czemu cała kawa wnosi smak do napoju bez nadmiernej ekstrakcji któregokolwiek z ziaren. Dzięki temu można uzyskać bardziej przewidywalną filiżankę kawy, bez nieprzyjemnych smaków z jednej części i braku smaku z innej.

  Kontrola nad poziomem mielenia w spójnym młynku pozwala na dostosowanie mielenia do uzyskania najlepszej kawy (według Twojego gustu) w używanym sprzęcie do parzenia.

  Odpowiedział: Piotr Depa Na 2024-05-15 Dziękuję za rzeczową uwagę!