Zamów kawę do 13:00

Wypalimy i wyślemy w dniu zamówienia (dt. dni roboczych)

Błyskawiczna Dostawa Gratis

Dla Zamówień od 99 zł Kurier/Paczkomat (PL)

Palarnia kawy od 2014 roku

Internetowy sklep z kawą wypalaną na zamówienie

3 Poziomy palenia kawy

Wypalamy zamówioną kawę tak jak lubisz

Nawigacja na blogu

Najnowsze posty

Jak Poziom Mielenia Kawy Wpływa na Jej Smak?
Jak Poziom Mielenia Kawy Wpływa na Jej Smak?
57 wyświetlenia 2 komentarze 2 Lubię

Jak Poziom Mielenia Kawy Wpływa na Jej Smak? Czy wiesz, że poziom mielenia kawy ma ogromny wpływ na jej smak? Dowiedz...

Czytaj więcej
Czym jest kawa rzemieślnicza? – Podstawowe informacje, które warto znać
Czym jest kawa rzemieślnicza? – Podstawowe informacje, które warto znać
228 wyświetlenia 2 Lubię

Odkryj sekrety kawy rzemieślniczej dzięki naszemu przewodnikowi "Czym jest kawa rzemieślnicza? – Podstawowe...

Czytaj więcej
Metody obróbki kawy - Maceracja Karbonowa (Carbonic Maceration)
Metody obróbki kawy - Maceracja Karbonowa (Carbonic Maceration)
541 wyświetlenia 8 Lubię

Odkryj tajemnice metody Carbonic Maceration w przetwarzaniu kawy, jej korzenie w winiarstwie i jak wprowadza ona...

Czytaj więcej
Metody obróbki kawy - Fermentacja Beztlenowa (Anaerobic Fermentation)
Metody obróbki kawy - Fermentacja Beztlenowa (Anaerobic Fermentation)
413 wyświetlenia 7 Lubię

Zanurz się w fascynujący świat fermentacji beztlenowej i odkryj, jak ta innowacyjna metoda przetwarzania kawy wpływa...

Czytaj więcej
Metody obróbki kawy - Pulped Natural
Metody obróbki kawy - Pulped Natural
374 wyświetlenia 9 Lubię

Odkryj fascynujący świat przetwarzania kawy metodą Pulped Natural. Dowiedz się, jak ta unikalna metoda rodem z...

Czytaj więcej

Ostatnie komentarze

Kawa z Kolumbii: Odkryj różnice między Excelso a Supremo

 

1. Klasyfikacja kolumbijskiej kawy

Przy kontakcie z kolumbijską kawą, spotykamy się z oznaczeniami; kawa Kolumbia Supremo czy kawa Kolumbia Excelso. Co oznacza różnica? Czy różne nazwy kolumbijskiej kawy, oznaczają istotne różnice w smaku naszej kawy, czy odzwierciedlają jej jakość? W Kolumbii dla opisania wizualnej klasyfikacji swojej kawy używają słów zamiast pojedynczych liter (jak na przykład w Kenii AA), czy liczb ( np. Grade 2 – przykład kawa z Etiopii). Kolumbijska klasyfikacja wizualna to system klasyfikacji kawy, który jest stosowany w Kolumbii. System ten został opracowany w 1950 roku i jest oparty na wyglądzie ziaren kawy. Kawa jest klasyfikowana pod względem wielkości, kształtu i koloru ziaren. Ziarna są również oceniane pod względem obecności uszkodzeń, takich jak dziury, pęknięcia i plamy.

2. Kategorie klasyfikacji kolumbijskiej kawy

Kawa jest klasyfikowana w następujące kategorie:

  • Supremo: Ziarna są duże i pełne, bez uszkodzeń.
  • Excelso: Ziarna są mniejsze niż Supremo, ale nie mają uszkodzeń.
  • Nacional: Ziarna są mniejsze niż Excelso i mogą mieć niewielkie uszkodzenia.
  • Parch: Ziarna są bardzo małe i mają znaczne uszkodzenia.

Kawa Supremo jest najwyższej jakości i ma najwyższą cenę. Kawa Excelso jest nieco niższa jakością i ma niższą cenę. Kawa Nacional jest jeszcze niższej jakości i ma jeszcze niższą cenę. Kawa Parch jest najniższej jakości i ma najniższą cenę. Kolumbijska klasyfikacja wizualna jest uważana za jeden z najbardziej wszechstronnych i sprawiedliwych systemów klasyfikacji kawy na świecie. System ten pomaga zapewnić, że konsumenci otrzymują kawę najwyższej jakości i że plantatorzy kawy są odpowiednio wynagradzani za swoją pracę.

3. Wpływ wielkości ziaren na cenę kawy

Większość kawy na świecie jest dostarczana ostatecznym konsumentom jako kawa ziarnista, stąd wygląd i wielkość ziarna ma wpływ na cenę kawy i tym samym palarnie kawy są gotowe więcej zapłacić za ładne duże ziarno W przypadku kawy większe ziarno jest postrzegane jako bardziej atrakcyjne, niż ziarno kawy mniejszej. Czy ma to wpływ na smak to już bardziej indywidualna ocena osoby próbującej.


Przeczytaj również

Kawa świeżo palona vs. kawa palona – różnice

Dowiedz się, co wyróżnia świeżo paloną kawę od palonej i dlaczego warto wybierać tę pierwszą. Ciekawe fakty o kawie!

Czytaj więcej...

4. Charakterystyka kawy Kolumbia Supremo

Kawa Kolumbia Supremo to rodzaj kawy Arabica, która jest uprawiana w Kolumbii. Jest to jedna z najpopularniejszych kaw na świecie i jest znana z bogatego, kremowego smaku i niskiej kwasowości. Kawa Kolumbia Supremo jest uprawiana na wysokości od 1200 do 2000 metrów nad poziomem morza. Klimat Kolumbii jest idealny do uprawy kawy, ponieważ jest ciepły i wilgotny, ale nie za gorący i nie za suchy. Kawa Kolumbia Supremo jest zwykle zbierana ręcznie i przetwarzana w tradycyjny sposób. Nasiona kawy są najpierw płukane, a następnie suszone na słońcu. Po wysuszeniu ziarna są sortowane i pakowane. Kawa ziarnista z oznaczeniem Supremo to ziarna nieco większe niż ziarna kawy ziarnista Excelso. Kawa Kolumbia Supremo przechodzi przez perforacje w sitach o wymiarze 18 ( średnica 18/64). Ziarna są zbyt duże by przejść przez sita 16. Ziarna Supremo i Excelso mogą pochodzić z tej samej plantacji kawy a nawet z tego samego krzaka, ale są posortowane według swojej wielkości.

5. Charakterystyka kawy Kolumbia Excelso

Kawa Kolumbia Excelso to rodzaj kawy Arabica, która jest uprawiana w Kolumbii. Jest to druga co do wielkości klasyfikacja wizualna kawy w Kolumbii, po Supremo. Kawa Excelso jest nieco mniejsza niż kawa Supremo, ale ma również dobrej jakości. Kawa Excelso jest znana z bogatego, kremowego smaku i niskiej kwasowości. Kawa jest uprawiana na wysokości od 1200 do 2000 metrów nad poziomem morza. Klimat Kolumbii jest idealny do uprawy kawy, ponieważ jest ciepły i wilgotny, ale nie za gorący i nie za suchy. Kawa Kolumbia Excelso jest zbierana ręcznie i przetwarzana w tradycyjny sposób. Nasiona kawy są najpierw płukane, a następnie suszone na słońcu. Po wysuszeniu ziarna są sortowane i pakowane. Kawa Kolumbia Excelso jest doskonała do przygotowywania w różnych metodach, takich jak ekspres ciśnieniowy, kawiarka, French press lub drip coffee maker. Kawa ziarnista Kolumbia Excelso przechodzą przez perforacje 16 ( średnica 16/64 ) są zbyt duże, żeby przejść przez perforacje sita 14 ( średnica 14/64).

6. Różnice i podobieństwa między kawą Kolumbia Excelso i Supremo

Kolumbia Supremo a Excelso. Czy opisane różnice mają wpływ na smak?, niekoniecznie - kawa obu kategorii pochodzi z tego samego krzaka, dojrzewała w tych samych warunkach więc jej profil smakowy. Kawa Kolumbia Excelso i Supremo to dwa rodzaje kawy Arabica, które są uprawiane w Kolumbii. Są one podobne pod względem smaku i profilu chemicznego, ale istnieje kilka kluczowych różnic między nimi. Kawa Kolumbia Excelso jest nieco mniejsza niż kawa Kolumbia Supremo. Ziarna kawy Excelso mają średnicę od 14 do 16 milimetra, podczas gdy ziarna kawy Supremo mają średnicę co najmniej 17/18 milimetra. Większe ziarna kawy Supremo mają zazwyczaj bardziej bogaty i kremowy smak niż mniejsze ziarna kawy Excelso. Kawa Kolumbia Supremo jest zwykle droższa niż kawa Kolumbia Excelso. Jest to spowodowane tym, że kawa Supremo jest ziarnem wyższej jakości i ma bardziej bogaty smak. Obie kawy są uprawiane w Kolumbii. Obie kawy są rodzajami kawy Arabica. Obie kawy mają bogaty, kremowy smak i niską kwasowość. Obie kawy są doskonałe do przygotowywania w różnych metodach. Ostatecznie wybór, czy wybrać kawę Kolumbia Excelso, czy Kolumbia Supremo, zależy od osobistych preferencji. Jeśli szukasz kawy o bogatym i kremowym smaku, to kawa Kolumbia Supremo jest doskonałym wyborem. Jeśli szukasz kawy o bardziej przystępnej cenie, to kawa Kolumbia Excelso jest dobrym wyborem.

Dlaczego warto wybrać świeżo wypalaną kawę z SwiezoWypalana.pl?

Jeżeli jesteś miłośnikiem kawy, to z pewnością docenisz różnicę, jaką daje świeżość ziaren. W SwiezoWypalana.pl, sklepie z kawą, zrozumieliśmy to doskonale i dlatego oferujemy naszym klientom kawę paloną na zamówienie. To oznacza, że Twoja kawa jest wypalana dopiero w dniu wysyłki zamówienia, co gwarantuje jej niezrównaną świeżość.

Świeżo palona kawa nie tylko smakuje lepiej, ale również zawiera więcej kofeiny. Dlatego, jeżeli szukasz porannego zastrzyku energii, nasza kawa świeżo wypalana jest dla Ciebie idealnym wyborem.

W SwiezoWypalana.pl, dobrej palarni kawy, zależy nam na zadowoleniu naszych klientów. Dlatego oferujemy darmową dostawę nawet dla małych zamówień. Ponadto, nasza kawa charakteryzuje się intensywnym aromatem i smakiem, który z pewnością przypadnie do gustu nawet najbardziej wymagającym koneserom.

W naszym sklepie z kawą, masz możliwość zamówienia kawy mielonej do przygotowania aż 7 metodami. Dzięki temu, możesz cieszyć się swoją ulubioną kawą bez względu na to, jaką masz metodę parzenia.

W SwiezoWypalana.pl oferujemy 3 poziomy palenia kawy do wyboru. Dzięki temu, możesz wybrać kawę, która najlepiej odpowiada Twoim preferencjom smakowym.

Nasza palarnia kawy działa od 2014 roku. Jesteśmy firmą rodzinna, która z pasją podchodzi do procesu palenia kawy. W naszej ofercie znajdują się tylko kawy naturalne, bez żadnych dodatków.

Wszystkie nasze kawy są dostępne tylko online. Dzięki temu, możemy skupić się na zapewnieniu najwyższej jakości naszych produktów i usług.

Wybierając kawę z SwiezoWypalana.pl, wybierasz kawę świeżo paloną, która dostarczy Ci niezapomnianych doznań smakowych. Zapraszamy do skosztowania naszej kawy!

 
Czy ten wpis na był dla Ciebie pomocny?
Hej, jestem Piotr Depa, niepoprawny kawosz i twórca treści na blogu SwiezoWypalana.pl. Moje życie to niekończąca się podróż w głąb tajemnic i fascynacji świeżo paloną kawą z najdalszych zakątków naszego pięknego świata. Jeśli z dreszczem emocji oczekujesz na odkrycie kolejnych smaków, aromatów, jeżeli pragniesz zagłębić się w historie ukryte za każdym ziarnem kawy, które przemierza tysiące kilometrów, aby trafić do Twojego filiżanki... No cóż, to znaczy, że moje wpisy są właśnie dla Ciebie!

Jeśli moje opowieści, moje podróże z filiżanką kawy w dłoni pomagają Ci odkrywać na nowo kawowy świat, proszę, rozważ wsparcie mojej pracy poprzez postawienie mi kawy. Twoje wsparcie jest jak wiatr w żagle, który napędza mnie do dalszych eksploracji, pozwala dzielić się z Tobą moją pasją i wspólnie odkrywać fascynujący świat kawy.

Dziękuję Ci za każde postawione espresso, kawę latte czy też czarną jak bezkresna noc kawę americano. Dzięki Tobie mogę kontynuować tę niezwykłą, pełną smaków i aromatów podróż. Razem tworzymy tę kawową opowieść. Dziękuję! Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zostaw komentarz