Zamów kawę do 13:00

Wypalimy i wyślemy w dniu zamówienia (dt. dni roboczych)

Błyskawiczna Dostawa Gratis

Dla Zamówień od 99 zł Kurier/Paczkomat (PL)

Palarnia kawy od 2014 roku

Internetowy sklep z kawą wypalaną na zamówienie

3 Poziomy palenia kawy

Wypalamy zamówioną kawę tak jak lubisz

Nawigacja na blogu

Najnowsze posty

Jak Poziom Mielenia Kawy Wpływa na Jej Smak?
Jak Poziom Mielenia Kawy Wpływa na Jej Smak?
57 wyświetlenia 2 komentarze 2 Lubię

Jak Poziom Mielenia Kawy Wpływa na Jej Smak? Czy wiesz, że poziom mielenia kawy ma ogromny wpływ na jej smak? Dowiedz...

Czytaj więcej
Czym jest kawa rzemieślnicza? – Podstawowe informacje, które warto znać
Czym jest kawa rzemieślnicza? – Podstawowe informacje, które warto znać
228 wyświetlenia 2 Lubię

Odkryj sekrety kawy rzemieślniczej dzięki naszemu przewodnikowi "Czym jest kawa rzemieślnicza? – Podstawowe...

Czytaj więcej
Metody obróbki kawy - Maceracja Karbonowa (Carbonic Maceration)
Metody obróbki kawy - Maceracja Karbonowa (Carbonic Maceration)
541 wyświetlenia 8 Lubię

Odkryj tajemnice metody Carbonic Maceration w przetwarzaniu kawy, jej korzenie w winiarstwie i jak wprowadza ona...

Czytaj więcej
Metody obróbki kawy - Fermentacja Beztlenowa (Anaerobic Fermentation)
Metody obróbki kawy - Fermentacja Beztlenowa (Anaerobic Fermentation)
413 wyświetlenia 7 Lubię

Zanurz się w fascynujący świat fermentacji beztlenowej i odkryj, jak ta innowacyjna metoda przetwarzania kawy wpływa...

Czytaj więcej
Metody obróbki kawy - Pulped Natural
Metody obróbki kawy - Pulped Natural
375 wyświetlenia 9 Lubię

Odkryj fascynujący świat przetwarzania kawy metodą Pulped Natural. Dowiedz się, jak ta unikalna metoda rodem z...

Czytaj więcej

Ostatnie komentarze

Moc kawy: Jak napój z ziaren wpływa na nasze zdrowie?

 

Jak kawa wpływa na ludzki organizm

Kawa i układ sercowo-naczyniowy

Dowody naukowe sugerują, że umiarkowane spożycie kawy nie zwiększa ryzyka choroby niedokrwiennej serca lub udaru mózgu. W rzeczywistości u kobiet, średnie spożycie kawy prowadzi wręcz do obniżenia ryzyka wystąpienia udaru. Dodatkowo, regularne spożycie kofeiny zawartej w kawie nie wydaje się zwiększać ryzyka nadciśnienia. To czy kawa ma wpływ na stężenie cholesterolu w dużej mierze zależy od sposobu parzenia. Mimo, że istnieją dowody na to, że wysokie spożycie kawy zwiększa stężenie homocysteiny we krwi, związek między wysokim poziomem homocysteiny i ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych jest niejasny. Obserwowane skutki spożycia kawy nie wskazują na zwiększenie ryzyka chorób układu krążenia. Szkocki Instytut Zdrowia Serca (Scottish Heart Health), przeprowadził badanie porównawcze na grupie osób pijących znaczne ilości herbaty oraz kawy. Grupa badanych pijąca kawę miała serca w znacząco lepszej kondycji niż miłośnicy herbaty. To zadaje kłam popularnej tezie o szkodliwości kawy w porównaniu z herbatą.

Kawa w walce z rakiem

Do tej pory ponad 500 badań epidemiologicznych z Ameryki, Europy i Japonii oceniało potencjalny związek między piciem kawy a ryzykiem rozwoju raka. W niektórych przypadkach umiarkowane spożycie kawy może prowadzić do niższego ryzyka rozwoju raka, jednak potrzebne są dalsze badania, zanim będzie można wyciągnąć ostateczne wnioski. Umiarkowane picie kawy nie wydaje się być związane ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka lub zwiększeniem ryzyka zgonu z powodu raka. Journal of the National Cancer Institute opublikował wyniki swoich blisko 20 letnich badań, w trakcie których przebadano 47 911 mężczyzn. Wynika z nich, że wypicie 6 lub więcej filiżanek kawy dziennie, skutkuje o 18% mniejszym ryzykiem zapadalności na raka prostaty w porównaniu do osób nie pijących kawy. Jednocześnie maleje o 60% ryzyko śmierci z powodu raka prostaty. Taka koorelacja nie mówi nam jaki czynnik w kawie chroni nas przed zwiększonym ryzykiem raka prostaty. Dr. Kathryn Wilson, nie uważa jednak, żeby była to kofeina, bo badano również mężczyzn pijących kawę o obniżonej ilości kofeiny i wynik był zbliżony.

Kawa a równowaga płynów w organizmie

Najnowsze dowody naukowe potwierdzają, że umiarkowane spożycie napojów zawierających kofeinę, w tym kawy, nie prowadzi do odwodnienia. Przekonanie, że napoje zawierające kofeinę, takie jak kawa, mogą powodować odwodnienie, jest oparte na badaniach z roku 1928, gdzie wykazywano moczopędne działanie kofeiny. Przez długi okres czasu, w zasadzie uczeni się nie zajmowali tym zagadnieniem, dlatego też badacze z Uniwersytetu w Birmingham w Anglii, opracowali nowy model badań, żeby odpowiedzieć na pytanie czy picie kawy wpływa inaczej na równowagę płynów w organizmie niż picie wody. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie Plus One. Podsumowując wyniki Dr. Killer wyjaśniła, że "regularne spożywanie 4 kubków kawy nie powoduje u mężczyzn znaczących różnic w szerokim zakresie wskaźników nawodnienia organizmu, w porównaniu do osobników spożywających takie same ilości wody".

Kawa a kamienie żółciowe

Większość badań w których poddano przeglądowi korzystny wpływ kawy na choroby pęcherza żółciowego znaleziono dowody na to, że kawa wywiera swoje działanie przez kofeinę, która stymuluje skurcze pęcherza żółciowego. Jednak konieczne są dalsze badania w celu wyjaśnienia dokładnych skutków picia kawy na czynność pęcherza żółciowego. Według badań opublikowanych w 1999 roku na łamach "Journal of American Medical Association" (JAMA) Kawa obniża ryzyko powstawania kamieni żółciowych. Uczeni przebadali ponad 46 tysięcy osób w wieku od 40 do 70 lat i wykazali, że mężczyźni, którzy spożywali od 2 do 3 filiżanek kawy dziennie, mieli znacząco rzadziej przypadki kamicy żółciowej, niż ci którzy pili jedną filiżankę dziennie lub wcale. Badani nie spożywali kawy bezkofeinowej.

Kawa a zdrowie wątroby

Dane epidemiologiczne wskazują, że istnieje związek pomiędzy umiarkowanym spożyciem kawy i zmniejszeniem ryzyka rozwoju szeregu chorób wątroby, w tym marskości wątroby i raka wątroby. W badaniach przeprowadzonych na zwierzętach wykazano, że kawa i kofeina mogą mieć działanie ochronne na wątrobę, zmniejszając ryzyko uszkodzenia wątroby spowodowanego przez różne czynniki, takie jak wirusy, toksyny, alkohol i tłuszcz. W badaniach epidemiologicznych wykazano, że spożycie kawy jest związane ze zmniejszonym ryzykiem marskości wątroby, niezależnie od tego, czy marskość była spowodowana nadużywaniem alkoholu, wirusem zapalenia wątroby typu B lub C, czy też innymi przyczynami. W jednym z badań wykazano, że spożycie co najmniej 2 filiżanek kawy dziennie było związane z o 50% mniejszym ryzykiem śmierci z powodu marskości wątroby w porównaniu z osobami, które nie piły kawy.

Kawa a wydajność psychiczna

Istnieją przekonujące dowody, że umiarkowane spożycie kofeiny pomaga poprawić koncentrację i uwagę (stężenie). Kofeina jest najsilniejszym stymulantem ośrodkowego układu nerwowego i jest szeroko stosowana na całym świecie, aby zwiększyć czujność i poprawić koncentrację. W badaniach wykazano, że kofeina może poprawić krótkotrwałą pamięć, nastrój, funkcje wykonawcze (planowanie, organizacja, sekwencjonowanie, prace manualne), czas reakcji i czujność. W jednym z badań wykazano, że kofeina może poprawić wydajność kognitywną i nastrój u osób, które są przemęczone lub pracują w nocy.

Kawa a zaburzenia neurodegeneracyjne

Liczne badania epidemiologiczne wskazują, że regularne, przez całe życie, umiarkowane spożycie kawy / kofeiny może spowolnić fizjologiczne objawy, związanych z wiekiem zaburzeń funkcji poznawczych. W badaniach na zwierzętach wykazano, że kofeina może chronić przed neurotoksycznym działaniem beta-amyloidu, białka, które jest głównym składnikiem blaszek amyloidowych w mózgu pacjentów z chorobą Alzheimera. W jednym z badań wykazano, że kofeina może chronić przed uszkodzeniem komórek nerwowych spowodowanym przez beta-amyloid i może zmniejszyć ryzyko rozwoju choroby Alzheimera.

Kawa podczas ciąży

Wraz z nadejściem nudności, wymiotów i utratą apetytu, w bardzo wczesnym okresie ciąży występuje drastyczny spadek konsumpcji kawy i tym samym spożycie kofeiny z kawy. W ciągu ostatnich 30 lat przeprowadzono wiele badań dotyczących wpływu spożycia kofeiny w ciąży na wynik ciąży. Wyniki tych badań są jednak niejednoznaczne. W niektórych badaniach wykazano, że wysokie spożycie kofeiny w ciąży jest związane z niską masą urodzeniową, przedwczesnym porodem, poronieniem i wadami wrodzonymi, ale inne badania nie potwierdziły tych wyników. W jednym z najnowszych przeglądów literatury na temat wpływu kofeiny na wynik ciąży stwierdzono, że dowody na szkodliwy wpływ kofeiny na wynik ciąży są słabe i niejednoznaczne.

Kawa a wyniki sportowe

Wpływ spożycia kawy na wyniki sportowe jest związany z kofeiną zawarta w kawie, a nie kawą per se. Kofeina jest jednym z nielicznych składników odżywczych, które mogą poprawić wydajność sportową. W badaniach wykazano, że kofeina może zwiększyć wydajność w wytrzymałościowych dyscyplinach sportowych, takich jak biegi długodystansowe i jazda na rowerze. Kofeina może również zwiększyć wydajność w krótkotrwałych, intensywnych formach wysiłku, takich jak podnoszenie ciężarów, skoki i sprinty. Mechanizm działania kofeiny w organizmie jest jednak nadal przedmiotem badań.

Kawa a Cukrzyca 2 typu

Dowody naukowe wskazują, że umiarkowane spożycie kawy jest statystycznie istotnie związane ze zmniejszonym ryzykiem rozwoju cukrzycy typu 2. W jednym z badań wykazano, że spożycie co najmniej 3 filiżanek kawy dziennie było związane z o 42% mniejszym ryzykiem rozwoju cukrzycy typu 2 w porównaniu z osobami, które nie piły kawy. Mechanizm działania kawy w organizmie w kontekście ryzyka rozwoju cukrzycy typu 2 jest jednak nadal przedmiotem badań.

Dlaczego warto wybrać kawę z SwiezoWypalana.pl?

Wybierając kawę z SwiezoWypalana.pl, decydujesz się na produkt najwyższej jakości, który gwarantuje niezapomniane doznania smakowe. Oto kilka powodów, dla których warto postawić na tę markę:

Kawa palona na zamówienie

W SwiezoWypalana.pl każda kawa jest wypalana specjalnie dla Ciebie, na Twoje konkretne zamówienie. Dzięki temu masz pewność, że otrzymujesz produkt o niespotykanej świeżości, który zachowuje pełnię naturalnego aromatu i smaku. To prawdziwa kawa speciality, której nie znajdziesz nigdzie indziej.

Więcej kofeiny, więcej energii

Kawa świeżo palona zawiera więcej kofeiny niż stara, zwietrzała kawa. To doskonały sposób na pobudzenie i dodanie sobie energii na cały dzień.

Darmowa dostawa

SwiezoWypalana.pl oferuje darmową dostawę nawet dla małych zamówień, co jest niezwykle korzystne dla klienta. Warto jednak pamiętać, że oferta nie dotyczy wszystkich zamówień.

Świeżość gwarantowana

Kawa jest wypalana w dniu wysyłki zamówienia, co gwarantuje jej niezrównaną świeżość. Dzięki temu każda filiżanka kawy dostarcza pełnię smaku i aromatu.

Intensywny aromat i smak

Kawa z SwiezoWypalana.pl charakteryzuje się intensywnym aromatem i smakiem, który zadowoli nawet najbardziej wymagających miłośników kawy. To prawdziwa uczta dla zmysłów!

Indywidualne podejście do klienta

Możliwość zamówienia kawy mielonej do przygotowania aż 7 metodami pozwala dostosować produkt do indywidualnych potrzeb każdego klienta.

Trzy poziomy palenia

SwiezoWypalana.pl oferuje trzy poziomy palenia kawy, dzięki czemu każdy może znaleźć coś dla siebie, niezależnie od własnych preferencji smakowych.

Doświadczenie i tradycja

Palarnia kawy działa nieprzerwanie od 2014 roku, co świadczy o jej doświadczeniu i zaangażowaniu w dostarczanie klientom najlepszych produktów. Jest to firma rodzinna, która pielęgnuje tradycje i dba o najwyższą jakość oferowanej kawy.

Wyjątkowa oferta online

Kawy są dostępne tylko online, co gwarantuje ich wyjątkowość i oryginalność. Ponadto, sklep oferuje tylko kawy naturalne, przetwarzane metodą naturalną, bez żadnych dodatków, co czyni je wyjątkowymi na rynku.

Podsumowując, SwiezoWypalana.pl to dobra palarnia kawy, która oferuje swoim klientom produkty najwyższej jakości, wypalane na zamówienie. To gwarancja świeżości, intensywnego smaku i aromatu, a także wielu innych korzyści, które przekonają każdego miłośnika kawy.

 
Czy ten wpis na był dla Ciebie pomocny?
Hej, jestem Piotr Depa, niepoprawny kawosz i twórca treści na blogu SwiezoWypalana.pl. Moje życie to niekończąca się podróż w głąb tajemnic i fascynacji świeżo paloną kawą z najdalszych zakątków naszego pięknego świata. Jeśli z dreszczem emocji oczekujesz na odkrycie kolejnych smaków, aromatów, jeżeli pragniesz zagłębić się w historie ukryte za każdym ziarnem kawy, które przemierza tysiące kilometrów, aby trafić do Twojego filiżanki... No cóż, to znaczy, że moje wpisy są właśnie dla Ciebie!

Jeśli moje opowieści, moje podróże z filiżanką kawy w dłoni pomagają Ci odkrywać na nowo kawowy świat, proszę, rozważ wsparcie mojej pracy poprzez postawienie mi kawy. Twoje wsparcie jest jak wiatr w żagle, który napędza mnie do dalszych eksploracji, pozwala dzielić się z Tobą moją pasją i wspólnie odkrywać fascynujący świat kawy.

Dziękuję Ci za każde postawione espresso, kawę latte czy też czarną jak bezkresna noc kawę americano. Dzięki Tobie mogę kontynuować tę niezwykłą, pełną smaków i aromatów podróż. Razem tworzymy tę kawową opowieść. Dziękuję! Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zostaw komentarz