Zamów kawę do 13:00

Wypalimy i wyślemy w dniu zamówienia (dt. dni roboczych)

Błyskawiczna Dostawa Gratis

Dla Zamówień od 99 zł Kurier/Paczkomat (PL)

Palarnia kawy od 2014 roku

Internetowy sklep z kawą wypalaną na zamówienie

3 Poziomy palenia kawy

Wypalamy zamówioną kawę tak jak lubisz

Nawigacja na blogu

Najnowsze posty

Jak Poziom Mielenia Kawy Wpływa na Jej Smak?
Jak Poziom Mielenia Kawy Wpływa na Jej Smak?
57 wyświetlenia 2 komentarze 2 Lubię

Jak Poziom Mielenia Kawy Wpływa na Jej Smak? Czy wiesz, że poziom mielenia kawy ma ogromny wpływ na jej smak? Dowiedz...

Czytaj więcej
Czym jest kawa rzemieślnicza? – Podstawowe informacje, które warto znać
Czym jest kawa rzemieślnicza? – Podstawowe informacje, które warto znać
228 wyświetlenia 2 Lubię

Odkryj sekrety kawy rzemieślniczej dzięki naszemu przewodnikowi "Czym jest kawa rzemieślnicza? – Podstawowe...

Czytaj więcej
Metody obróbki kawy - Maceracja Karbonowa (Carbonic Maceration)
Metody obróbki kawy - Maceracja Karbonowa (Carbonic Maceration)
541 wyświetlenia 8 Lubię

Odkryj tajemnice metody Carbonic Maceration w przetwarzaniu kawy, jej korzenie w winiarstwie i jak wprowadza ona...

Czytaj więcej
Metody obróbki kawy - Fermentacja Beztlenowa (Anaerobic Fermentation)
Metody obróbki kawy - Fermentacja Beztlenowa (Anaerobic Fermentation)
413 wyświetlenia 7 Lubię

Zanurz się w fascynujący świat fermentacji beztlenowej i odkryj, jak ta innowacyjna metoda przetwarzania kawy wpływa...

Czytaj więcej
Metody obróbki kawy - Pulped Natural
Metody obróbki kawy - Pulped Natural
374 wyświetlenia 9 Lubię

Odkryj fascynujący świat przetwarzania kawy metodą Pulped Natural. Dowiedz się, jak ta unikalna metoda rodem z...

Czytaj więcej

Ostatnie komentarze

Jak nie dać się nabrać? Poradnik zakupowy dla miłośników kawy

 

Każdemu się czasem zdarza, że właśnie skończyła się kawa a na zamówienie z palarni trzeba poczekać jeszcze dzień, no cóż wybieramy się do marketu po kawę, ale jak tam kupić coś co będzie przypominało nam nasz kod smakowy kawy?

Co oznacza „100% naturalnej kawy”?

To chyba jedna z najbardziej zwodniczych informacji. Z jednej strony to pocieszające, że jeżeli byłoby dodane wyschnięte błoto to nie byłoby to 100% kawy, z drugiej strony taki komunikat kompletnie nic nie mówi nam, o jakości kawy w środku. Wiemy tylko, że to kawa, więc należy zakładać ze 100% pewnością, że w środku jest najgorsza odmiana najtańszej robusty. Gdyby to była choćby najgorsza, ale arabica, wówczas byśmy odczytywali 100% arabica.

Jak ocenić świeżość kawy?

Chcesz ocenić świeżość kawy, którą trzymasz w ręku? Niestety to niemożliwe. Nie dowiesz się jak stara jest ta kawa. Dowiesz się jedynie, od kiedy lepiej już jej nie pić. Duzi producenci stosują różne okresy przydatności; 12 a nawet 18 miesięcy. Trzymasz w ręku kawę, która ma jeszcze pół roku przydatności? Super, ale ona już obchodziła pierwszy roczek od kiedy opuściła palarnię. Kawę powinno się kupować zawsze ziarnistą, używać nie szybciej niż 24-48 godzin po paleniu i nie dłużej niż 2 tygodnie od palenia.

Czy warto wybierać kawę z dodatkami smakowymi?

Pamiętaj, jeżeli określona marka kawy oferuje wiele wersji smakowych kawy, to oznacza, że smak, nie wynika, z jakości ziaren czy wypalania, a zwyczajnie ze sztucznych dodatków smakowych. Naprawdę lepiej samemu dodać kroplę syropu smakowego do filiżanki kawy, niż zdać się na to, co dodaje tam producent.

Wybór kawy: Mieszanki czy Single Origin?

Jeżeli wybierasz pomiędzy marką X a np. Kenią AA, proponuję, wybierz to, co jest bardziej przejrzyste. Celem tworzenia mieszanek kawy, jest wykreowanie lub podkreślenie konkretnych nut smakowych. Obecnie co raz częściej palarnie kawy informują co znajduje się w mieszance; jakie są proporcje kawy arabica do kawy robusta Jeżeli producent sprzedaje 10 kaw single origin i w tym 8 to mieszanek, prawdopodobnie nie można mu ufać.

Stopień wypalenia kawy: Jakie ma znaczenie?

Większość palarni kawy nie podaje stopnia wypalenia kawy, którą oferują. Jednak rozlewająca się moda na różne palenia wymusza nowe informacje na opakowaniach. W naszej palarni kawy oferujemy wszystkie kawy jednorodne z możliwością wyboru stopnia palenia, dzieje się tak ponieważ kawę wypalamy dopiero po zamówieniu klienta. To jest najlepsza gwarancja świeżości. Zwykle na etykietach można znaleźć więcej informacji o nutach smakowych kawy czy charakterze body. Opisy smaku bywają podane w syntetycznej formie; kakao, czekolada, cytrusy itp. Jeżeli nie widzisz przy kawie przynajmniej kilku przymiotników opisujących jej smak, a tylko informację o paleniu to raczej zły znak.

Opakowanie kawy: Jakie jest najlepsze?

Pakowanie kawy w szklane słoiki powoduje jej wysychanie. Puszka i pojemnik plastikowe również, poza tym powodują znacząco większą emisję dwutlenku węgla przy produkcji i transporcie. Złym pomysłem jest pakowanie kawy w zwykłe papierowe torebki. Powietrze i światło jest największym wrogiem kawy. Najlepszym przyjacielem kawy jest ciemność. Kawa powinna być pakowana w torebki wielowarstwowe najlepiej z plastikowym wentylem, umożliwiającym wydalanie nadmiaru gazów, ale nie wpuszczanie powietrza do środka. Wszelkie torebki udające pojemniki wielokrotnego zamykania (strunowe), po pierwszym otwarciu już nigdy nie będą chronić kawy tak jak wcześniej.

Jak przechowywać kawę w domu?

Jeżeli nie jesteś zaopatrzeniowcem w biurze, a kupujesz kawę dla siebie, 2 kg kawy to zdecydowanie za dużo na jeden zakup. Kawa traci dużo walorów w trakcie zbyt długiego przechowywania. Lepiej kupować małe ilości, ale często, niż duże, ale raz na miesiąc. Kupuj zawsze ilość kawy, jaka wystarcza Ci na około 2 tygodnie. Później kup następną świeżą kawę. Żadna szanująca się palarnia nie sprzedaje kaw 3-4 tygodnie po paleniu, chyba, że jest to pośrednik. Kawa powinna trafić do klienta w ciągu 24-48 godzin po wypaleniu. Nie kupuj kawy starszej niż 2-3 tygodnie.

Co oznaczają określenia na opakowaniach kawy?

Naturalne, czyste, ekologiczne to ładne i dobrze kojarzące się słowa. W ocenie kawy raczej kieruj się powszechnie poważanymi na świecie certyfikatami jak Fair Trade, Bird Frendly, USDA. Oczywiście nie można się ograniczać tylko do certyfikatów, ale generalnie należy być nieufnym, jeżeli język używany przez producenta do opisu pochodzenia jest zbyt kwiecisty a nie zawiera informacji o sposobie przetwarzania ziaren, bądź odmianie krzaku kawowca.

Kawa ziarnista kontra kawa mielona

Jeżeli producent nie sprzedaje kawy ziarnistej To jest zły znak. Sygnał że można się spodziewać kłopotów ze świeżością i jakością kawy. Prawdopodobnie producent usiłuje sprzedać kawę klasy "do mielenia"; jest to najtańsza kawa zielona, która z powodów licznych defektów ziarna (pleśń, szkodnik, insekty), nie nadaje się do sprzedaży w formie ziarnistej. Już teraz domyślacie się Państwo, dlaczego kawa mielona tej samej marki jest tańsza od swojego odpowiednika w formie ziarnistej? Kawa mielona znacząco szybciej traci swoje walory smakowe niż kawa ziarnista. Palarnia uniemożliwia swoim klientom, dostosowanie mielenia do techniki zaparzania kawy. Jak wiadomo inaczej mielimy kawę do parzenia po turecku, kawiarki czy dripa. Kawa zmielona w sposób uniwersalny nie ujawni nam swoich wszystkich walorów smakowych przy zastosowaniu różnych technik parzenia.

Co warto wiedzieć o kawie sprzedawanej luzem?

Jeżeli nie jest dobrze chroniona w dużych pojemnikach przed niszczycielskim wpływem powietrza i światła to oznacza zupełny brak troski producenta/sprzedawcy, o jakość ziarna, jego powtarzalność czy ekspozycję. Należy zwrócić na to szczególną uwagę w sklepach kolonialnych czy dużych marketach.

Znaczenie kraju pochodzenia kawy

Kraje takie jak Brazylia czy Kolumbia nie są małe, więc przy kawie z tych regionów świata powinna się znajdować również informacja o regionie czy plantacji. Świetnie jest, kiedy mamy również opis metody przetwarzania i odmianę krzaku. Brak nazwy kraju skąd pochodzi kawa to już jednak raczej zły znak. Zwykle kawy jednorodne posiadają dość dokładną specyfikację miejsca pochodzenia. Dokładne określenie kraju, regionu, plantacji, świadczy też o jakości kawy - obecnie plantacje to już niemalże marki, więc jeżeli plantacja sygnuje kawę swoją nazwą to naprawdę dobry prognostyk.

Dlaczego warto wybierać SwiezoWypalana.pl?

Kawa palona na zamówienie

Wybierając kawę z SwiezoWypalana.pl, masz pewność, że każde ziarno jest pieczołowicie wypalane specjalnie dla Ciebie. Dzięki temu otrzymujesz produkt o niespotykanej świeżości, który zachowuje pełnię naturalnego aromatu i smaku.

Więcej kofeiny, więcej energii

Kawa świeżo palona zawiera więcej kofeiny niż stara, zwietrzała kawa. To oznacza, że dostarcza Ci więcej energii i pozytywnego bodźca do działania każdego dnia.

Darmowa dostawa

SwiezoWypalana.pl oferuje darmową dostawę nawet dla małych zamówień, co jest wyjątkową korzyścią dla klientów. Dzięki temu możesz cieszyć się doskonałą kawą bez dodatkowych kosztów dostawy.

Świeżość gwarantowana

Każda kawa jest wypalana w dniu wysyłki zamówienia, co gwarantuje jej absolutną świeżość. Dzięki temu masz pewność, że każda filiżanka kawy, którą pijesz, jest pełna intensywnego aromatu i smaku.

Intensywny aromat i smak

Kawa z SwiezoWypalana.pl wyróżnia się głębokim aromatem i bogatym smakiem, który jest wynikiem starannego procesu palenia ziaren. To doświadczenie, którego nie znajdziesz w żadnej innej kawie.

Indywidualne podejście do przygotowania

Możliwość zamówienia kawy mielonej do przygotowania aż siedmioma różnymi metodami pozwala dostosować smak kawy do indywidualnych preferencji każdego klienta.

Trzy poziomy palenia do wyboru

W SwiezoWypalana.pl masz możliwość wyboru spośród trzech poziomów palenia kawy, co pozwala na dopasowanie smaku do własnych upodobań.

Doświadczenie i tradycja

Palarnia kawy działa od 2014 roku, bazując na rodzinnej tradycji i zaangażowaniu. To gwarancja jakości i autentyczności każdej kawy.

Wyjątkowa oferta online

Kawy dostępne są wyłącznie online, co gwarantuje ich wyjątkowość i unikalność. Ponadto, w ofercie znajdują się tylko kawy naturalne, bez żadnych dodatków, co podkreśla ich autentyczny charakter.

W SwiezoWypalana.pl klienci znajdują nie tylko doskonałą kawę, ale także pasję i zaangażowanie w każdym ziarnie. To miejsce, gdzie kawa speciality, kawa świeżo wypalana, kawa bezkwasowa i kawa przetwarzana metodą naturalną spotykają się, tworząc niezapomniane doświadczenia smakowe. Wybierając sklep z kawą SwiezoWypalana.pl, wybierasz doświadczenie, jakość i autentyczność.

 
Czy ten wpis na był dla Ciebie pomocny?
Hej, jestem Piotr Depa, niepoprawny kawosz i twórca treści na blogu SwiezoWypalana.pl. Moje życie to niekończąca się podróż w głąb tajemnic i fascynacji świeżo paloną kawą z najdalszych zakątków naszego pięknego świata. Jeśli z dreszczem emocji oczekujesz na odkrycie kolejnych smaków, aromatów, jeżeli pragniesz zagłębić się w historie ukryte za każdym ziarnem kawy, które przemierza tysiące kilometrów, aby trafić do Twojego filiżanki... No cóż, to znaczy, że moje wpisy są właśnie dla Ciebie!

Jeśli moje opowieści, moje podróże z filiżanką kawy w dłoni pomagają Ci odkrywać na nowo kawowy świat, proszę, rozważ wsparcie mojej pracy poprzez postawienie mi kawy. Twoje wsparcie jest jak wiatr w żagle, który napędza mnie do dalszych eksploracji, pozwala dzielić się z Tobą moją pasją i wspólnie odkrywać fascynujący świat kawy.

Dziękuję Ci za każde postawione espresso, kawę latte czy też czarną jak bezkresna noc kawę americano. Dzięki Tobie mogę kontynuować tę niezwykłą, pełną smaków i aromatów podróż. Razem tworzymy tę kawową opowieść. Dziękuję! Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zostaw komentarz