Zamów kawę do 13:00

Wypalimy i wyślemy w dniu zamówienia (dt. dni roboczych)

Błyskawiczna Dostawa Gratis

Dla Zamówień od 99 zł Kurier/Paczkomat (PL)

Palarnia kawy od 2014 roku

Internetowy sklep z kawą wypalaną na zamówienie

3 Poziomy palenia kawy

Wypalamy zamówioną kawę tak jak lubisz

Nawigacja na blogu

Najnowsze posty

Jak Poziom Mielenia Kawy Wpływa na Jej Smak?
Jak Poziom Mielenia Kawy Wpływa na Jej Smak?
57 wyświetlenia 2 komentarze 2 Lubię

Jak Poziom Mielenia Kawy Wpływa na Jej Smak? Czy wiesz, że poziom mielenia kawy ma ogromny wpływ na jej smak? Dowiedz...

Czytaj więcej
Czym jest kawa rzemieślnicza? – Podstawowe informacje, które warto znać
Czym jest kawa rzemieślnicza? – Podstawowe informacje, które warto znać
228 wyświetlenia 2 Lubię

Odkryj sekrety kawy rzemieślniczej dzięki naszemu przewodnikowi "Czym jest kawa rzemieślnicza? – Podstawowe...

Czytaj więcej
Metody obróbki kawy - Maceracja Karbonowa (Carbonic Maceration)
Metody obróbki kawy - Maceracja Karbonowa (Carbonic Maceration)
541 wyświetlenia 8 Lubię

Odkryj tajemnice metody Carbonic Maceration w przetwarzaniu kawy, jej korzenie w winiarstwie i jak wprowadza ona...

Czytaj więcej
Metody obróbki kawy - Fermentacja Beztlenowa (Anaerobic Fermentation)
Metody obróbki kawy - Fermentacja Beztlenowa (Anaerobic Fermentation)
413 wyświetlenia 7 Lubię

Zanurz się w fascynujący świat fermentacji beztlenowej i odkryj, jak ta innowacyjna metoda przetwarzania kawy wpływa...

Czytaj więcej
Metody obróbki kawy - Pulped Natural
Metody obróbki kawy - Pulped Natural
374 wyświetlenia 9 Lubię

Odkryj fascynujący świat przetwarzania kawy metodą Pulped Natural. Dowiedz się, jak ta unikalna metoda rodem z...

Czytaj więcej

Ostatnie komentarze

Podróż kawy: Od jagody kawowca do Twojej filiżanki

 

Metody obróbki kawy: Od jagody do wypalonego ziarna

W tym artykule w blogu o kawie, chciałbym się zająć kluczowym momentem dla procesu powstawania kawy, takiej, jaką znamy, wypalanej.

Ziarnistej bądź mielona. Kawa to jagoda, przypominająca swoim wyglądem wiśnię, w środku, znajdują się dwa ziarenka, przylegające do siebie płaską stronę. Zdarza się że w jagodzie kawowca znajduje się 1 okrągłe ziarenko i wtedy mówimy o ziarnie peaberry (od.4% wszystkich jagód kawy). Zanim kawa z krzaka trafi do palarni kawy przechodzi proces przetwarzania. Przez określenie przetworzenia kawy, należy rozumieć proces wydobycia i oczyszczenia ziaren kawy ze skórki i miąższu oraz osuszenia i przygotowania do transportu. Kawa tak przetworzona trafia do palarni kawy. Przetwarzanie kawy to kluczowy moment dla smaku napoju, jaki znajdziemy w naszej filiżance. Metod przetwarzania, zwanego również obróbką kawy, jest generalnie kilka, jednak wewnątrz każdej z metod jest wiele różnorodnych modyfikacji typowych dla określonego kraju, regionu czy nawet gospodarstwa. Techniki przetwarzania są również uwarunkowane lokalnie; geografią, tradycją, wiedzą plantatora. Kawę uprawia się od wieków, w różnie położonych krajach od słonecznej Kenii poprzez zamglone podnóże kolumbijskich Andów. Metody obróbki ziarna mają też wpływ na sam smak, obok kilku innych czynników. Stąd wydaje się, że istotna jest znajomość tych technik, dla świadomego wyboru kawy.

jagoda kawy


Rozróżniamy kilka głównych kategorii obróbki kawy. Poniżej znajdą Państwo podstawowe informacje dotyczące głównych technik obróbki ziaren zebranych z plantacji i ich wpływu na smak.

Kawa to jagoda, która rośnie na krzakach kawowca, z którego przez pierwsze 3 lata od zasadzenia, nie zbiera się owoców. Krzaki kawowca wydają pełnowartościowe plony nawet 20 lat. W różnych krajach w różny sposób zbiera się owoce kawowca, generalnie są dwie metody; ręczna i mechaniczna. Metody zbioru mechaniczne stosuje się na wielkich plantacjach, położonych na równinach ( Brazylia ), metody ręczne dominują na plantacjach położonych w górach, gdzie często nie ma możliwości technicznych do używania kombajnów ( Ameryka Środkowa ). Ręcznie zbiera się kawę również w biedniejszych krajach. Metoda ręczna ma przewagę nad mechaniczną, bo umożliwia wstępną selekcję jagód kawowca i zbieranie tylko dojrzałych, ponadto nie prowadzi do uszkodzenia skórki jagody, takie uszkodzenie zaczyna zbyt szybką i niekontrolowana fermentację, co ma negatywny wpływ na smak kawy. Metoda mechaniczna jest zwykle szybsza i tańsza.

Obróbka kawy metodą mokrego przetwarzania

jagody kawy zbiera się z plantacji i wsypuje do wielkich kadzi wypełnionych wodą. Po wstępnym myciu i przepuszczeniu przez sito wyodrębniane są większe, bardziej dojrzałe owoce. Jagody mniejszych rozmiarów sprzedawane są jako kawa słabszej jakości. Kawa po podzieleniu trafia do specjalnej maszyny która usuwa z ziaren kawy wierzchnią skórkę i pulpę. Następnie kawa trafia do specjalnych zbiorników, gdzie jest przechowywana przez kilka dni.
W okresie przechowywania kawy w zbiornikach z wodą następuje proces fermentacji. Podczas tego procesu cukry zawarte w pulpie przechodzą do ziarna kawy. Zbiorniki mogą być również w formie kanałów, rowów. W ten sposób pozwalamy matce naturze na wykonanie swoich procesów poprzez liczne zastępy bakterii. Po procesie fermentacji ziarno jest poddawane myciu. W trakcie procesu mycia mechanicznie usuwane są resztki pulpy. Następnie wymyte ziarno suszy się na specjalnych łożach z siatki lub tarasach do suszenia kawy.

Technikę obróbki kawy na mokro stosuje się zwykle do większości arabik i niewielkiego procentu kawy typu robusta. Obróbka na mokro staje się jednak coraz bardziej popularna wśród hodowców robusty. Stosowanie powyższej metody obróbki wymaga dostępu do zasobów świeżej wody.

Kawy poddane tej technice wyróżniają się jasnością smaków. Doskonale łączą złożoność z intensywnością. Kawy poddane obróbce "Washed" cechuje przejrzystość ale nie prostota.

Obróbka kawy metodą naturalną


Obróbka jagód kawy metodą naturalną skutkuje uzyskaniem smaku kawy najbardziej zbliżonym do naturalnego bukietu smakowego. Można powiedzieć, że jest to jedna z najmniej inwazyjnych metod obróbki ziarna, nie dokonuje się ingerencji poprzez modulowanie jakichkolwiek nut smakowych. Zarazem jest to jedna z najprostszych metod obróbki kawy, polegająca na wysuszeniu całych zebranych wisienek kawy na słońcu a następnie mechanicznym usunięciu wyschniętej skórki i miąższu aż do uzyskania ziaren zielonej kawy. Proces obróbki ziarna "natutals" w sposób naturalny jest stosowany dla blisko 80% kaw brazylijskich ale także w Etiopii i Jemenie. Zwykle właśnie w taki sposób obrabia się kawy typu robusta. Kawa przetwarzana metodą "naturals" to smak pełen niuansów i bogactwo kawy miejsca pochodzenia.

Obróbka kawy metodą półsuchą


Dla obróbki ziarna metodą pół suchą, poza Brazylią używa się określenia proces miodowanie. Ze względu na szerokie spektrum różnic wewnątrz metody, trudno jest doprecyzować wpływ procesu na smak ziarna kawy. Mechanicznie jest usuwana wierzchnia część jagody kawowej, pozostawia się niewielka warstwę pulpy na samym ziarnie ( nazwa miodowanie ze względu na kolor). Następnie takie ziarno suszy się metodami naturalnymi bądź maszynowo. Dopiero po wyschnięciu usuwa się resztę aż do ziarna zielonej kawy. Pierwotnie metody pół suchej używano tylko w Brazylii, jednak obecnie zaczyna być stosowana również w innych krajach producentów kawy.

Obróbka kawy metodą półmytą


Kawy obrabiane metodą pół mytą mają zazwyczaj dość ziemisty posmak. Sam proces obróbki ziarna wydaje się mieć dość duży w pływ na taki właśnie finalny bukiet smaków. Obróbka dość skutecznie ogranicza kwasowość zawartą w ziarnie, jednak wydaje się, że wypłaszacza wszystkie inne smaki. Starannie przeprowadzony proces pół myty może jednak pozostawić nuty owocowej kwaskowatość połączone z nutą kwiatową.
Metoda obróbki wisienek kawy jest szczególnie rozpowszechniona w Indonezji. Owoce kawowca są mechanicznie obierane ze skórki i pulpy już na poziomie farmy i bez żadnych dodatkowych zabiegów sprzedawane w punktach skupu. Maszyny które wykonujące pracę usuwania pulpy nazywa się „luwak” . Tak przetworzone ziarna przechowuje się przez 1 dzień, następnie przemywa i suszy do poziomu 30-35% wilgotności. Kawy przetwarzane opisywana metodą uzyskują niepowtarzalny wygląd niebieskawo-zielony, proces redukuje kwasowość i poprawia body.
Kawy przetwarzane metodą semi washed w ofercie sklepu z kawą SwiezoWypalana.pl

Dlaczego warto wybrać kawę z SwiezoWypalana.pl?

Kawa palona na zamówienie

Wyobraź sobie kawę wypalaną specjalnie dla Ciebie, tuż po złożeniu zamówienia. W SwiezoWypalana.pl każde ziarno jest pieczołowicie wypalane pod konkretne, ponumerowane zamówienie, co gwarantuje kawę speciality o niespotykanej świeżości.

Więcej kofeiny, więcej energii

Kawa świeżo palona nie tylko smakuje lepiej, ale także dostarcza więcej kofeiny niż stara, zwietrzała kawa. To idealny wybór dla tych, którzy szukają energetycznego początku dnia.

Darmowa dostawa

SwiezoWypalana.pl oferuje darmową dostawę nawet dla małych zamówień, co jest wyjątkową korzyścią dla klientów. Chociaż nie dotyczy to wszystkich, warto sprawdzić dostępność tej opcji przy składaniu zamówienia.

Świeżość gwarantowana

Kawa świeżo wypalana jest wypalana w dniu wysyłki zamówienia, co zapewnia jej intensywny aromat i smak. Dzięki temu każda filiżanka jest prawdziwym doświadczeniem dla zmysłów.

Wybór sposobu mielenia

Chcesz przygotować kawę w konkretny sposób? SwiezoWypalana.pl daje możliwość zamówienia kawy mielonej do przygotowania aż 7 metodami. Wybierz tę, która najbardziej Ci odpowiada!

Trzy poziomy palenia kawy

W zależności od preferencji, możesz wybrać spośród trzech poziomów palenia kawy. Niezależnie od wyboru, każda opcja gwarantuje kawę bezkwasową o wyjątkowym smaku.

Doświadczenie i tradycja

SwiezoWypalana.pl to dobra palarnia kawy działająca od 2014 roku. Jako firma rodzinna, kładzie nacisk na jakość i tradycję, co przekłada się na wyjątkowy smak oferowanej kawy.

Wyjątkowa oferta online

W ofercie SwiezoWypalana.pl znajdziesz kawy dostępne tylko online. Dzięki temu masz pewność, że kupujesz unikalny produkt, niedostępny nigdzie indziej.

Tylko naturalne kawy

Jako sklep z kawą będący jednocześnie palarnią, SwiezoWypalana.pl oferuje wyłącznie kawy naturalne, przetwarzane metodą naturalną, bez żadnych dodatków. To gwarancja najwyższej jakości.

Wybierając kawę z SwiezoWypalana.pl, nie tylko inwestujesz w wyjątkowy smak, ale także wspierasz rodzinny biznes, który z pasją podchodzi do każdego etapu produkcji kawy. Nie czekaj, odkryj świat pełen smaku i aromatu z SwiezoWypalana.pl!

 
Czy ten wpis na był dla Ciebie pomocny?
Hej, jestem Piotr Depa, niepoprawny kawosz i twórca treści na blogu SwiezoWypalana.pl. Moje życie to niekończąca się podróż w głąb tajemnic i fascynacji świeżo paloną kawą z najdalszych zakątków naszego pięknego świata. Jeśli z dreszczem emocji oczekujesz na odkrycie kolejnych smaków, aromatów, jeżeli pragniesz zagłębić się w historie ukryte za każdym ziarnem kawy, które przemierza tysiące kilometrów, aby trafić do Twojego filiżanki... No cóż, to znaczy, że moje wpisy są właśnie dla Ciebie!

Jeśli moje opowieści, moje podróże z filiżanką kawy w dłoni pomagają Ci odkrywać na nowo kawowy świat, proszę, rozważ wsparcie mojej pracy poprzez postawienie mi kawy. Twoje wsparcie jest jak wiatr w żagle, który napędza mnie do dalszych eksploracji, pozwala dzielić się z Tobą moją pasją i wspólnie odkrywać fascynujący świat kawy.

Dziękuję Ci za każde postawione espresso, kawę latte czy też czarną jak bezkresna noc kawę americano. Dzięki Tobie mogę kontynuować tę niezwykłą, pełną smaków i aromatów podróż. Razem tworzymy tę kawową opowieść. Dziękuję! Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zostaw komentarz